HELSINKI 11. septembra (SITA/AFP) - V záverečný deň šiesteho ázijsko-európskeho summitu (ASEM) sa v Helsinkách očakáva prijatie široko koncipovanej deklarácie o klimatických zmenách. Predsedajúci summitu, fínsky premiér Matti Vanhanen, označil globálne otepľovanie za jednu z najdôležitejších výziev, ktorú dokážu obidva regióny vyriešiť iba spoločne. "Klimatická zmena môže mať drastické dopady pre Európu aj pre Áziu. Musíme vyslať presvedčivý signál o našej spoločnej vôli čeliť tomuto problému," povedal Vanhanen.
ASEM združuje 38 krajín, v ktorých žije spolu 2,4 miliardy obyvateľov. Európska únia podporuje využívanie alternatívnych zdrojov energie a obmedzovanie emisií oxidu uhličitého. Hospodársky rast ázijských ekonomík na druhej strane sprevádza prudko stúpajúca spotreba energie a krajiny v regióne nie sú naklonené prijímaniu záväzkov v oblasti obmedzovania spotreby a limitov na emisie skleníkových plynov.
Summit ASEM sa zameral najmä na otázky liberalizácie vzájomného obchodu a bezpečnostnej spolupráce vrátane boja proti terorizmu a organizovanému zločinu. Účastníci sa podľa fínskeho premiéra zhodli na nevyhnutnosti posilňovať v medzinárodných vzťahoch multilateralizmus na základe pravidiel Organizácie Spojených národov. "Zhodli sme sa, že jediný spôsob, ako sa pohnúť dopredu, je podporovať multilaterálny hodnotový systém s Organizáciou Spojených národov v jeho centre," povedal Vanhanen. V centre spolupráce musí byť boj proti terorizmu a organizovanému zločinu, dodal fínsky premiér.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso ocenil ekonomický pokrok v Ázii, ktorý "vyslobodil mnoho ľudí z chudoby". Zároveň upozornil na riziká globalizácie, ktorá napriek obrovského prínosu môže narušiť sociálne väzby. V záujme zmiernenia "potenciálnych negatívnych dopadov (globalizácie) preto treba posilňovať sociálnu dimenziu, povedal predseda EK.
Na summite sa prvýkrát zúčastnilo Mjanmarsko. Vzhľadom na rozsiahle porušovanie ľudských práv, ktoré EÚ opakovane kritizuje, bolo na stretnutí zastúpené iba na úrovni ministra zahraničných vecí. Lídri ázijských a európskych krajín tiež vyzvali Severnú Kóreu, aby začala demokratické reformy a nezvyšovala napätie v súvislosti so svojim jadrovým pogromom