
Vatikán 8. septembra (TASR) - Pápež Benedikt XVI. varoval dnes katolíckych politikov, aby sa nenechali zviesť prieskumami verejnej mienky a sociálnymi trendmi a nezačali podporovať praktiky ako umelé prerušenie tehotenstva či "pochabosť" homosexuálnych manželstiev.
Pápež zopakoval svoje stanovisko k interrupciám a homosexuálnym manželstvám v ostrom prejave pre kanadských biskupov, ktorí sú na návšteve Vatikánu.
"V mene 'tolerancie' vaša krajina musí znášať redefiníciu pojmu manžel a v mene 'slobody voľby' čelí každodennému kántreniu nenarodených detí," povedal pápež a zdôraznil: "Keď sa ignoruje božský plán Stvoriteľa, pravda o ľudskej prirodzenosti sa stráca."
Kanada legalizovala manželské zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia minulý rok. Proti zákonu sú však konzervatívci a kanadský parlament bude tento rok hlasovať o tom, či zákon nezrušiť.
Od svojho minuloročného zvolenia na čelo rímskokatolíckej cirkvi pápež opakovane odsúdil homosexuálne manželstvá. V jednom z dokumentov, ktoré zverejnil v júni Vatikán, takýto zväzok dokonca označuje za "zatmenie Boha".
V príhovore k biskupom sa pápež dotkol aj vysoko citlivej otázky toho, či môžu katolícki politici podporovať zákony povoľujúce interrupcie či homosexuálne manželstvá aj v prípade, že s nimi osobne nesúhlasia. Takéto správanie politikov označil pápež za "falošnú dichotómiu".
"Obzvlášť škodlivé je, keď kresťanskí občianski lídri obetujú jednotu viery a schvália rozklad rozumu a zásad prirodzenej etiky, pretože podľahnú prchavým sociálnym trendom a falošným požiadavkám prieskumov verejnej mienky," povedal ostro Benedikt XVI.
"Demokracia má šancu na úspech, len ak je založená na pravde a správnom chápaní ľudskej osobnosti. Katolícka angažovanosť na politickom živote nemôže v tomto princípe robiť žiadne kompromisy," dodal.
Cirkev, najmä v rozvinutých krajinách ako USA, je rozdelená v otázke, či by katolícki politici podporujúci interrupcie mali mať umožnené prijímať sviatosti.
Otázka rozdelila amerických katolíkov a biskupov počas prezidentskej kampane demokratického kandidáta Johna Kerryho v roku 2004, pretože Kerry napriek tomu, že je katolík, podporuje právo ženy na umelé prerušenie tehotenstva.
Problém je citlivý vzhľadom na skutočnosť, že niektorí katolícki politici sa cítia v rozporuplnej situácii. Priznávajú, že osobne nesúhlasia s interrupciou, no v pluralistickej spoločnosti ako je napríklad americká sa cítia povinní podporiť právo ženy na voľbu.
Americký republikánsky prezident George W. Bush, ktorý sa hlási k protestantizmu, je dôrazne proti interrupciám i homosexuálnym manželstvám. Očakáva sa, že práve zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia sa stanú horúcou témou novembrových volieb do Kongresu, kde v súčasnosti prevládajú republikáni.