Belehrad 1. apríla (TASR) - Bývalý prezident Juhoslovanskej zväzovej republiky Slobodan Miloševič sa v dnes krátko pred 05.00 h SEČ vzdal justičným úradom svojej krajiny. Správu o jeho zadržaní potvrdila srbská vláda v oficiálnom komuniké.
Krátko predtým bolo v blízkosti rezidencie exdiktátora počuť niekoľko výstrelov. Podľa agentúry Reuters sa v skorých ranných hodinách srbská polícia rozhodla opäť zaútočiť na rodinnú vilu niekdajšieho silného muža Belehradu, aby ho potom mohla vziať do vyšetrovacej väzby pre podozrenie z korupcie.
V čase policajnej akcie počuli novinári, nachádzajúci sa v blízkosti atakovanej rezidencie, päť výstrelov, ktoré podľa srbského ministra vnútra Dušana Mihajloviča vystrelila Miloševičova dcéra Marija. Vzápätí vyšlo z areálu luxusnej vily veľkou rýchlosťou päť automobilov, dve terénne vozidlá a tri limuzíny s tmavými oknami. V jednom z nich sedel Slobodan Miloševič, ktorého medzinárodná justícia obviňuje zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Exprezidenta následne previezli do Národnej väznice v Belehrade.
Podľa Mihajloviča prebehlo Milošovičovo zatknutie bez použitia sily a bez najmenšieho odporu. Miloševičova manželka Mira Miloševičová a dcéra Marija zostali v rezidencii, uviedol minister. "Zvíťazil u neho rozum. Boli sme svedkami dramatických udalostí, počnúc od tvrdení, podľa ktorých ho nemôžeme zatknúť živého, až po vyhlásenia, že zabije svoju dcéru a manželku a potom spácha samovraždu," uviedol Mihajlovič.
Tieto Miloševičove vyhlásenia pravdepodobne inšpirovali nesprávne informácie, podľa ktorých ho chcú zatknúť kvôli obvineniam zo spáchania vojnových zločinov v Kosove, za ktoré mu hrozí proces pred Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre zločiny v bývalej Juhoslávii v Haagu. Keď bola táto otázka objasnená a keď mu rozumní členovia jeho strany pomohli vysvetliť skutočnosť, možno pochopil absurditu kladenia odporu, dodal minister vnútra.
Miloševiča v piatok obvinili zo sprenevery a zo zneužitia právomocí. Bývalý prezident JZR spôsobil podľa obvinenia pre JZR a Srbsko finančnú stratu v sume od 30 miliónov do 100 miliónov eur. Podľa Mihajloviča sa začalo vyšetrovanie proti tým, ktorí použili zbrane pri prvom pokuse o Miloševičovo zatknutie v noci z piatka na sobotu.
K zatknutiu niekdajšieho silného muža Belehradu došlo približne dve hodiny pred vypršaním termínu, ktorý USA novej vláde JZR stanovili na dokázanie jej ochoty spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY). Podpredseda Miloševičovej Socialistickej strany Srbska Branislav Ivkovič pre tlačovú agentúru Beta uviedol, že Miloševič sa rozhodol vzdať úradom dobrovoľne, aby sa mohol uskutočniť proces, pri ktorom skoro vyjde najavo jeho nevina.
Zatknutého bývalého juhoslovanského prezidenta predviedli dnes popoludní pred príslušného vyšetrujúceho sudcu, ktorý začakl jeho vypočúvanie. Exprezidentovi hrozí, že zostane vo vyšetrovacej väzbe minimálne jeden mesiac vyšetrovacej väzby, ktorá môže byť predĺžená až na ďalších šesť mesiacov.
Vyšetrujúci sudca chce vypočuť Miloševiča k trestným činom, z ktorých ho obvinili uplynulý piatok - sprenevery a zneužitia právomoci verejného činiteľa. "Čakáme len nato, že sa Miloševič trochu ukľudní po dramatickom zatknutí a ja budem lepšie pripravený," uviedol dnes exprezidentov právny zástupca Tom Filota pre belehradskú televíznu spoločnosť BK-TV.
"S Miloševičom sa uskutoční proces za činy, ktoré spáchal v Srbsku," uviedol dnes pre štátny rozhlas srbský minister spravodlivosti Vlada Batič. Pritom zdôraznil, že srbská ústava zakazuje vydanie srbských občanov do zahraničia. Na to, aby exprezidenta vydali do Haagu, kde by bol stíhaný za vojnové zločiny, by sa musel zmeniť príslušný zákon. Batič zároveň ubezpečil, že súdny proces s Miloševičom bude spravodlivý a nebude mať žiadne politické dimenzie.
Miloševičovo zatknutie vyvolalo vlnu reakcií v európskych i svetových krajinách. Spokojnosť s akciou dnes prejavil britský minister zahraničných vecí Robin Cook. Je to veľmi dobrá správa pre nás všetkých, ktorí sa už dlhý čas snažíme o mier a spravodlivosť na Balkáne. Je to ďalší dôležitý krok, ktorý nám umožní, aby sa Miloševič a jeho "kumpáni" zodpovedali zo svojich zločinov proti ľudskosti, uvádza sa vo vyhlásení šéfa britskej diplomacie.
Francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca Miloševičovo zatknutie potešilo, uviedla dnes ráno hovorkyňa Elyzejského paláca Catherine Colonnová. Chirac sa rovnako teší aj z toho, že juhoslovanské úrady potvrdili svoju voľbu cesty demokracie a práva. Tento deň bol dlho očakávaný. Teraz sa musí urobiť zadosť spravodlivosti, dodala hovorkyňa.
Zadržanie bývalého juhoslovanského prezidenta dnes privítalo aj švédske rotujúce predsedníctvo Európskej únie. Táto udalosť je významným krokom na ceste, ktorá môže viesť k uzmiereniu a nastoleniu práva v regióne, uvádza sa v stanovisku EÚ. Európska pätnástka privítala aj tie kroky, ktoré urobili v posledných týždňoch juhoslovanské a srbské orgány pokiaľ ide o spoluprácu s haagskym Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre zločiny v bývalej Juhoslávii.
Predsedníctvo EÚ dúfa, že Miloševičovým zadržaním sa končí jeho politická dráha, ktorá spôsobila takú skazu a utrpenie v oblasti Balkánu a tam žijúcim národom, píše sa v dokumente európskeho spoločenstva.
K Miloševičovmu zadržaniu sa dnes pozitívne vyjadril chorvátsky minister zahraničných vecí Tonino Picula, podľa ktorého by dnešná akcia mala byť len prvým krokom na ceste k odovzdaniu bývalého juhoslovanského prezidenta pred ICTY. Podobné stanovisko vyjadril aj slovinský prezident Milan Kučan a vedúci predstavitelia Bosny a Hercegoviny. Tí zároveň vyjadrili presvedčenie, že sa vyšetrí Miloševičova úloha, ktorú zohral počas genocídy v Bosne.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Jakovenko dnes vyhlásil, že zatknutie Miloševiča je vnútornou záležitosťou Juhoslávie. Zároveň varoval pred akýmkoľvek pokusom o vonkajší nátlak, ktorý by mohol oslabiť demokratické sily v Belehrade a destabilizovať Balkán.
Tieto vyhlásenia sú v rozpore s prudkou kritikou šéfa ruských komunistov Gennadija Ziuganova, ktorý akciu označil za hospodárske a politické vydieračstvo Washingtonu voči Belehradu, tradičnému spojencovi Moskvy.
Podľa predsedu Európskej komisie Romana Prodiho urobil Belehrad to, čo bolo treba urobiť. Tí, ktorí sú obvinení zo zločinov proti ľudskosti, musia predstúpiť pred súd, zdôraznil Prodi. Zároveň ubezpečil, že EÚ vždy dôverovala mladej juhoslovanskej demokracii a ich vodcom.
Taliansky minister zahraničných vecí Lamberto Dini privítal Miloševičovo zadržanie, v ktorom vidí dôležitý krok k predstúpeniu bývalého juhoslovanského prezidenta pred súd. EÚ a Taliansko viackrát požiadali nové úrady v Belehrade, aby urobili významné gesto a spolupracovali s ICTY. Podľa Diniho je to jednou z podmienok, aby sa Juhoslávia vrátila do európskeho a medzinárodného spoločenstva.
Proti dnešnému zatknutiu bývalého prezidenta Juhoslávie Slobodana Miloševiča vyjadrila dôrazný protest Komunistická strana Slovenska (KSS), ktorá vyzvala vládu Juhoslávie, aby ho okamžite prepustila.
Podľa vyhlásenia, ktoré poskytol TASR prvý podpredseda ÚV KSS Ivan Hopta, slovenskí komunisti chápu zatknutie ako nehorázne a protizákonné politické, ale predovšetkým ekonomické vydieranie Juhoslávie zo strany NATO a predovšetkým USA.
KSS, ako sa uvádza vo vyhlásení, nepovažuje Miloševiča za vojnového zločinca, ale za národného hrdinu, ktorý sa vzoprel diktátu USA. Podľa KSS by mali byť ako vojnoví zločinci súdení predovšetkým predstavitelia štátov NATO, a to hlavne Bill Clinton, Javier Solana, Gerhard Schröder, či Tony Blair, ktorí pred dvoma rokmi dali príkaz na bombardovanie Juhoslávie, čoho výsledkom boli stovky mŕtvych a nedozierne ekonomické a ekologické škody.
"O tom, že táto politika NATO bola chybná, svedčia posledné udalosti v Macedónsku, kde albánski teroristi opäť robia rozbíjačskú politiku", zdôrazňuje sa vo vyhlásení KSS.