Washington 8. septembra (TASR) - Planéty podobné Zemi, pokryté hlbokými oceánmi, v ktorých sa môže ukrývať život, možno nájsť až v tretine dosiaľ objavených hviezdnych sústav mimo slnečnej sústavy. Tvrdia to americkí vedci, ktorých zistenia publikuje v najnovšom vydaní odborný časopis Science.
V týchto vzdialených slnečných sústavách sa nachádzajú plynní obri - gigantické plynové planéty typu "horúci Jupiter", ktoré obiehajú mimoriadne blízko okolo svojej materskej hviezdy, dokonca ešte bližšie než Merkúr obieha okolo Slnka.
Tieto blízko obiehajúce plynné planéty môžu podnietiť tvorbu menších, kamenných planét podobných Zemi, tvrdia vedci z Coloradskej univerzity, Pensylvánskej štátnej univerzity a Goddardovho vesmírneho centra NASA v Marylande, ktorí skúšali počítačové simulácie formovania rozličných typov slnečných sústav.
"Dnes si myslíme, že v iných slnečných sústavách existuje nová trieda oceánmi pokrytých a eventuálne obývateľných planét," uvádza vo vyhlásení Sean Raymond z Coloradskej univerzity.
Jeho výskumný tím zistil, že plynní obri môžu v blízkosti materskej hviezdy napomáhať tvorbe menších kamenných planét a svojou gravitáciou zároveň priťahovať ľadové telesá, ktoré mladým planétam poskytnú vodu. Voda je podľa ľudskej definície základnou zložkou a nevyhnutnou súčasťou života.
"Títo plynní obri spôsobujú značný rozruch," hovorí Raymond. "Myslím, že v týchto sústavách určite existujú obývateľné planéty. No akýkoľvek život na nich môže byť veľmi odlišný od nášho. Medzi sformovaním takýchto planét a vznikom foriem života je množstvo evolučných krokov."
Podľa doterajších vedeckých zistení je spomedzi 200 dosiaľ známych extrasolárnych (mimoslnečných) planét až 40 percent typu "horúci Jupiter".