Astana 8. septembra (TASR) - Päť bývalých sovietskych republík v strednej Ázii - Kazachstan, Uzbekistan, Tadžikistan, Turkménsko a Kirgizsko - dnes podpísalo dohodu o vytvorení bezjadrovej zóny v tejto strategickej, na energetické suroviny bohatej oblasti severne od Iránu a Afganistanu.
Podpisom dohody sa pätica krajín s celkovo približne 60 miliónmi obyvateľov a rozlohou viac ako 3,8 milióna kilometrov štvorcových zaväzuje nevyrábať, nekupovať ani neumožňovať vývoj jadrových zbraní na svojom území.
Dohody tohto druhu znamenajú pre slabšie krajiny istú ochranu pred jadrovou hrozbou, keďže k nim bývajú pripájané právne záväzné protokoly, v ktorých štáty disponujúce jadrovým arzenálom súhlasia s vylúčením príslušných krajín zo zón ohrozenia svojimi jadrovými zbraňami.
Päť oficiálnych jadrových veľmocí - USA, Británia, Francúzsko, Rusko a Čína - často váha s uznávaním bezjadrových zón, keďže tento krok by mohol byť prekážkou pre možné budúce rozmiestnenie ich jadrových zbraní alebo pre pohyby jadrovými zbraňami vybavených ozbrojených síl cez tieto územia. Vytvorenie stredoázijskej bezjadrovej zóny zatiaľ podporujú iba Rusko a Čína.
Dohodu podpísali v symbolicky významnom východokazašskom meste Semej - bývalom Semipalatinsku, priľahlom k bývalej najväčšej sovietskej základni pre jadrové skúšky. Počas 40-ročnej prevádzky bolo na tomto mieste vykonaných 458 vzdušných, pozemných a podzemných jadrových testov. Explózie negatívne ovplyvnili život 1,7 milióna obyvateľov na území o rozlohe 300.000 kilometrov štvorcových.
Stredoázijská bezjadrová zóna bude prvou tohto druhu na severnej pologuli. Tri podobné zóny sú zatiaľ vytvorené v Latinskej Amerike a Karibiku, v južnom Pacifiku a juhovýchodnej Ázii. Jedna ďalšia sa plánuje v Afrike.