Washington 8. septembra (TASR) - Bývalý iránsky prezident Muhammad Chatámí vo štvrtok uviedol, že Irán môže diskutovať o pozastavení svojho jadrového programu, ak Západ súhlasí s rokovaniami.
Vzájomné odcudzenie Iránu a Spojených štátov sa podľa neho môže napraviť prostredníctvom dialógu, a nie hrozbami v situácii, keď sa svetové veľmoci čoraz viac približujú k uvaleniu trestu na Irán ohľadne jeho kontroverzného jadrového programu.
Vo svojom prejave vo washingtonskej Národnej katedrále v rámci bezprecedentnej návštevy hlavného mesta USA Chatámí uviedol, že americké hrozby použitia sily proti Iránu neuspejú. Podľa jeho slov by to nikdy nevyriešilo patovú situáciu okolo podozrivých snáh Iránu o produkciu jadrových zbraní.
"Hľadáme riešenia. Počas rokovaní môžeme dokonca hovoriť o prerušení, charaktere dočasného pozastavenia a trvaní zastavenia (jadrového programu)," povedal na tlačovej konferencii prostredníctvom tlmočníka Chatámí, ktorý bol iránskym prezidentom v rokoch 1997-2005.
"Domnievam sa, že najlepším východiskom je hovoriť a rokovať o týchto otázkach," povedal exprezident islamskej republiky. "Domnievam sa, že použitie sily, hrozba použitia sily a reč sily nebudú nikdy viesť k vyriešeniu tohto konfliktu a podobných sporov," zdôraznil Chatámí.
Bezpečnostná rada OSN požadovala, aby Teherán do 31. augusta zastavil svoje aktivity v obohacovaní uránu. V prípade, ak Irán tejto požiadavke nevyhovie, BR OSN pohrozila uvalením sankcií. Irán, ktorý tvrdí, že jeho jadrový program slúži na mierové účely, doposiaľ obohacovanie uránu pozastaviť odmieta.