Berlín 7. septembra (TASR) - Británia, Francúzsko a Nemecko varujú ďalšie krajiny, že Irán sa pokúša podkopať zhodu medzinárodného spoločenstva v otázke jeho jadrového programu odďaľovaním odpovede na ponuku ďalších rokovaní. Uvádza sa to v dôvernom dokumente, ktorý dnes získala tlačová agentúra Associated Press.
"Cieľom Iránu je jednoznačne rozdeliť medzinárodné spoločenstvo," uvádza sa v 1,5-stránkovom dokumente, ktorý je označený pod názvom "Dôverné" a ktorý poslali minulý týždeň do desiatok svetových metropol.
Veľmoci v ňom síce nehrozia priamo sankciami Bezpečnostnej rady OSN, uvádzajú však, že rada bude musieť zvážiť "ďalšie kroky", ak bude Irán naďalej ignorovať výzvy na zastavenie procesu obohacovania uránu.
Podľa diplomatických zdrojov sú autormi dokumentu Británia, Francúzsko a Nemecko - tri zo šiestich krajín, ktoré v júni ponúkli islamskej republike balík stimulov. Ich cieľom je informovať ďalšie krajiny o obsahu protiponuky zo strany Teheránu a vyjadriť stanovisko Západu, že iránska odpoveď bola neadekvátna.
Londýn, Paríž a Berlín uvádzajú, že odpoveď Iránu bola "rozvláčna, komplikovaná a na mnohých miestach nejednoznačná".
Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana dnes informoval, že v sobotu by sa mal stretnúť s hlavným iránskym vyjednávačom Alím Laridžáním. Miesto stretnutia však neuviedol.
Plánované stretnutie Solanu s Laridžáním sa považuje za poslednú šancu preskúmať možnosti ďalších rokovaní o kontroverznom iránskom jadrovom programe ešte predtým, ako sa Bezpečnostná rada OSN začne zaoberať konkrétnymi sankciami voči islamskej republike.
Španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos dnes vyzval Irán na pružnosť a otvorenosť v rokovaniach so Solanom.
V piatok sa s Laridžáním stretne taliansky premiér Romano Prodi. Obaja predstavitelia budú zrejme okrem jadrovej krízy hovoriť aj o situácii v Libanone a úlohe Teheránu v blízkovýchodnom regióne, uviedol dnes premiérov hovorca.
Blízke vzťahy Talianska s Iránom, hlavným podporovateľom radikálneho hnutia Hizballáh, by mohli pomôcť Rímu zvýšiť vplyv v rokovaniach o Libanone. Taliansko je vedúcim obchodným partnerom Teheránu v EÚ.