Londýn 1. apríla (TASR) - Je rok 2050. Väčšina Aljašky sa zmenila na močariny, keďže sa večne zamrznutá pôda a ľadovce roztopili. Afrika je na tom ešte horšie. Jej pobrežie je úplne zaplavené od Káhiry po Lagos. Desiatky miliónov ľudí museli opustiť svoje domovy a snažia sa prežiť vo vyprahnutom vnútrozemí bez vody. Ázia ponúka podobný hrôzostrašný obraz - takúto víziu budúcnosti dnes prináša britský nedeľník Observer ako reakciu na vyhlásenie amerického prezidenta Georgea Busha, že USA odmietajú dohodu o redukcii emisií skleníkových plynov.
Toto je scenár hodný katastrofického filmu, píše Observer. A bolo by ľahké ho odmietnuť, keby nešlo o výsledok dôkladnej vedeckej analýzy najuznávanejších svetových odborníkov na klímu. Podľa správy Medzivládnej komisie o klimatických zmenách globálne otepľovanie pravdepodobne spustí sériu nepríjemných javov: starší ľudia budú trpieť a zomrú v znečistených mestách, polia nebudú dávať obilie a divo žijúce zvieratá a dobytok vyhynie.
Na tejto správe sa podieľalo niekoľko tisíc popredných svetových meteorológov, vedcov, ktorých názory teraz George W. Bush označil za otázne, pripomína Observer a konštatuje, že v Bushovskom ponímaní sveta je obava z klimatických zmien socialistickým sprisahaním, ktoré prekrúca vedecké dôkazy, aby odôvodnilo útok na americký spôsob života.
Amerika je natoľko posadnutá nebezpečnými štátmi ako Severná Kórea, že musí roztrhať medzinárodné dohody o raketových strelách, aby si mohla vybudovať jednostranný protiraketový obranný systém, píše nedeľník. Amerika po ére studenej vojny už nie je tou Amerikou, ktorá od 30. rokov ponúkala svetu osvietené a liberálne vedenie. Je to Amerika, ktorá sa opäť uchyľuje ku konzervativizmu a jednostrannosti.
Najdôležitejšou úlohou teraz bude vyplniť prázdne vodcovské miesto, ktoré USA uvoľnili svetu vďaka svojmu novému prezidentovi. To znamená významnú novú úlohu pre Európsku úniu, ktorá spolu s Ruskom, Čínou, Indiou a Japonskom môžu preraziť cestu medzinárodnej dohode o ochrane klímy - aj bez Spojených štátov. A eurozóna by mohla stabilizovať aj svetovú ekonomiku, uzatvára Observer.