WASHINGTON, BRUSEL, BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Američania a Európania majú rovnaké obavy z globálnych hrozieb - terorizmu a islamského fundamentalizmu. Päť rokov po 11. septembri zároveň zosilnela kritika americkej zahraničnej politiky prezidenta Georgea Busha. Vyplýva to z údajov každoročného prieskumu názorov americkej a európskej verejnosti Transatlantické trendy, ktorý sa začal realizovať po teroristických útokoch 11. septembra 2001 v New Yorku a Washingtone.
Medzinárodný terorizmus považuje za "mimoriadne závažnú" hrozbu 66 % Európanov (v roku 2005 58 %) a 79 % Američanov (72 %). Rastú aj obavy z islamského fundamentalizmu. Za závažnú hrozbu ho považuje 58 % Američanov (45 %) a 52 % Európanov (41%). Problémom sú však konkrétne islamské skupiny, nie náboženstvo ako také.
Zahraničnú politiku prezidenta Busha neschvaľuje 58 % Američanov, súhlasí s ňou 40 % respondentov. V prípade Európy ju neschvaľuje 77 % ľudí. Podpora Európy pre vedúce postavenie USA vo svete za posledných päť rokov výrazne poklesla zo 64 % na 37 %.
Irán vyzbrojený jadrovými zbraňami je podľa prieskumu väčšou hrozbou ako násilie a nestabilita v Iraku. Kým Irán považuje za "mimoriadne závažnú" hrozbu 75 % Američanov a 58 % Európanov, v prípade situácie v Iraku je to 56 % Američanov a 45 % Európanov. Iba 15 % Američanov a 5 % Európanov považuje vojenský zásah proti Teheránu za najlepšiu možnosť, ako mu zabrániť vo vývoji jadrových zbraní.
"V čase, keď po prvý raz väčšina Američanov nesúhlasí so zahraničnou politikou prezidenta Busha rovnako ako Európania, USA si nemôžu dovoliť riešiť globálne problémy samostatne ani politicky, ani diplomaticky, "zhodnotil výsledky výskumu Craig Kennedy, prezident nadácie German Marshall Fund of the United States.
Prieskum Transatlantické trendy je projektom organizácie German Marshall Fund of the United States a Compagnia di San Paolo (Turín, Taliansko). Uskutočnil sa v priebehu júna v USA a v 12 európskych krajinách. Na Slovensku sa uskutočnil po tretí raz, pričom podobne ako v Rumunsku a Bulharsku počet rozporuplných odpovedí a odpovedí "neviem" prevyšoval európsky priemer.
Kompletné znenie správy sa nachádza na webovej lokalite www.transatlantictrends.org.