Londýn 6. septembra (TASR) - Ženy tvoria polovicu zo 190 miliónov migrantov vo svete a posielajú domov najväčšie sumy peňazí. Napriek ich významu pre rodiny v domácich krajinách i komunity v zahraničí, kde pracujú, sú ich potreby prehliadané a často sú terčom vykorisťovania, týrania a diskriminácie. Uviedol to dnes Fond OSN pre populáciu (UNFPA).
Fond sa v najnovšej výročnej správe o stave svetovej populácie sústredí na postavenie migrantiek a ich ekonomický prínos pre domáce krajiny, ktorý si podľa UNFPA začalo medzinárodné spoločenstvo uvedomovať len nedávno.
Ženy a dievčatá dnes tvoria 49,6 percenta medzinárodných migrantov. Vlani poslali domov spolu okolo 232 miliárd dolárov, z nich 167 miliárd do rozvojových krajín, pre ktoré sú tieto peniaze spolu s priamymi zahraničnými investíciami hlavným zdrojom hospodárskeho rozvoja a znižovania chudoby, uvádza správa.
UNFPA poukazuje na to, že celková suma peňazí, ktoré ženy pracujúce v zahraničí posielajú domov, je vyššia než oficiálna rozvojová pomoc poskytovaná vládami.
Napriek svojej ekonomickej aktivite môže väčšina migrantiek stále len málo rozhodovať o podmienkach práce a svojej budúcnosti. Zamestnávatelia s nimi často zle zaobchádzajú, obvykle vykonávajú nekvalifikovanú prácu napríklad v domácnostiach.
"Domáce pracovníčky sú napádané, znásilňované, prepracované, upierajú im mzdu, dni odpočinku, súkromie a prístup k zdravotným službám, sú slovne a psychologicky týrané a odoberajú im pasy," uvádza správa. "Najkrajnejšie formy zneužívania mali za následok vážne zranenia a dokonca smrť."
Len 19 krajín má zákony alebo predpisy zaoberajúce sa špecificky prácou v domácnostiach, takže zamestnávatelia zneužívajúci pracovníkov sú málokedy stíhaní, konštatuje UNFPA. Fond výročnú správu publikoval pred konferenciou OSN o otázkach migrácie, ktorá sa uskutoční 14. a 15. septembra.
Medzinárodná organizácia práce (ILO) odhaduje, že vo svete pracuje v otrockých podmienkach 2,45 milióna obetí obchodovania s ľuďmi, ktoré je dnes tretím najlukratívnejším nelegálnym obchodom po pašovaní drog a zbraní. Ročne vynáša okolo 12 miliárd dolárov.
Pri hodnotení celkových trendov migrácie UNFPA uviedla, že z chudobných oblastí Latinskej Ameriky a Karibiku odišlo približne 25 miliónov ľudí, čo sú štyri percentá populácie regiónu.
Zo 14 krajín subsaharskej Afriky odišlo vyše 15 percent kvalifikovaných pracovníkov do štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Mimo domovských krajín žije tiež vyše 20 miliónov ázijských pracovníkov.
Medzinárodná migrácia napriek prínosom pre krajiny pôvodu tiež mnohé z nich pripravila o kvalifikovaných pracovníkov, vrátane žien. Zatiaľ čo rozvojové krajiny sa snažia zastaviť ich odliv, v rozvinutých krajinách po nich rastie dopyt napríklad v oblasti zdravotníctva vzhľadom na starnúcu populáciu.
3 2 gon dem