WASHINGTON 5. septembra (SITA/AFP/AP) - Biely dom v utorok označil Irán a Sýriu za "mimoriadne znepokojivé hrozby". V upravenej protiteroristickej stratégii, ktorú dnes zverejnila americká administratíva, sa konštatuje, že najväčšie obavy spôsobuje možnosť, že zbrane hromadného ničenia by sa mohli dostať do rúk teroristom. "Najznepokojujúcejší je potenciál terorizmu za použitia zbraní hromadného ničenia vychádzajúci z Teheránu. Irán zostáva najaktívnejším štátnym financovateľom terorizmu, no Sýria je tiež dôležitým sponzorom," uvádza sa v dokumente. Režimy v Teheráne a Damasku podľa vlády USA plánujú teroristické operácie a podporujú skupiny ako Hizballáh, Hamas a Islamský džihád.
Americká administratíva konštatuje pokrok v boji proti terorizmu, no teroristi sa podľa nej prispôsobujú americkej obrane, takže Amerika je síce bezpečnejšia, no nie úplne bezpečná. "Spojené štáty a naši spojenci pokračujú v prenasledovaní už síce zdecimovanej, ale stále nebezpečnej al-Kájdy," píše sa v dokumente, ktorý upozorňuje, že nepriateľ, ktorému USA čelia dnes, nie je rovnaký, aký bol 11. septembra 2001. "Naše protiteroristické snahy prinútili teroristov zmeniť a vylepšiť spôsoby svojho konania," uvádza 23-stránková stratégia. Zároveň upozorňuje na fakt, že teroristické siete sú dnes menej centralizované, nemajú jedno velenie a sú rozptýlené v menších skupinách, ktoré spája spoločná ideológia.
Dokument odmieta tvrdenia, že situácia v Iraku a na Blízkom východe je zdrojom hnevu, ktorý podnecuje extrémistické násilie. "Terorizmus nie je dôsledkom nepriateľstva k politike USA v Iraku ani dôsledkom palestínsko-izraelskej krízy," zdôrazňuje Biely dom. Pripomína, že al-Kájda naplánovala útoky na New York a Washington v septembri 2001 počas 90-tych rokov, to znamená počas aktívnej fázy blízkovýchodného mierového procesu a dlho pred inváziou Iraku.