BRATISLAVA 5. septembra (SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dostanú správu slovenského ministerstva zahraničných vecí o situácii v oblasti slovensko-maďarských vzťahov. Je to reakcia na pondelkové aktivity maďarských poslancov v EP, ktorí k tejto téme podľa europoslankyne Moniky Beňovej (Smer) vystúpili "dramaticky a zavádzajúco“. Správa by mala obsahovať stav vyšetrovania protimaďarských incidentov na Slovensku a informácie o iniciatíve popredných slovenských a maďarských politikov s cieľom prijať spoločnú deklaráciu proti extrémizmu.
Europoslankyňa Beňová tiež vyzvala slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča, aby prišiel osobne vysvetliť situáciu na Slovensku na pôdu Európskeho parlamentu v Štrasburgu. "Pán prezident môže slobodne prísť, je hlavou členského štátu únie, nepotrebuje žiadnu pozvánku,“ povedala Beňová, podľa ktorej takáto návšteva by bola lepšia ako "pretekanie v automobiloch“. Pripomenula tiež, že na plenárnom zasadaní koncom septembra vystúpi v Štrasburgu maďarský prezident a premiér.
Slovenskí pravicoví poslanci Európskeho parlamentu sú rozdelení v otázke vytvorenia monitorovacej skupiny, ktorá by sa zaoberala situáciou na Slovensku. Vyplýva to z utorkového stretnutia poslancov SDKÚ, KDH a SMK. "Nedohodli sme sa,“ komentoval situáciu v slovenskej delegácii Árpád Duka-Zólyomi (SMK). Za vznik monitorovacej skupiny boli dvaja poslanci SMK, proti boli poslanci SDKÚ a KDH.
Najväčšie politické frakcie Európskeho parlamentu majú nejasnosti pri komentovaní posledných udalostí v maďarsko-slovenských vzťahoch. Šéf európskych liberálov Graham Watson hovoril pred európskymi médiami o "slovenských gangoch, ktoré v krčmách útočia na maďarsky hovoriacich ľudí.“ Neskôr pripustil, že chápe historické napätie v slovensko-maďarských vzťahoch, no chýba mu "oficiálne odmietnutie útokov na Maďarov zo strany premiéra Fica.“ Dúfa preto, že počas štvrtkovej Ficovej návštevy v Bruseli bude predseda Európskej komisie José Manuel Barroso na slovenského premiéra "dostatočne prísny.“
Podľa Watsona môže únia využiť viaceré kontrolné mechanizmy na zhodnotenie situácie v krajine. Rada EÚ si môže podľa článku 7 európskeho dohovoru predvolať predstaviteľov členského štátu, aby vysvetlili situáciu, a Európska komisia môže viesť vlastné vyšetrovania.
O to požiadal aj Hans-Gert Pöttering, šéf európskych ľudovcov - najsilnejšej frakcie v EP, no odmietol informácie o vzniku monitorovacej skupiny o situácii na Slovensku, pretože sa chce o situácii poradiť s maďarskými členmi strany.
Daniel Cohn-Bendit, historický vodca Európskej strany zelených a antifašistický aktivista, pre agentúru SITA varoval pred "maďarským nacionalizmom. "Sú to všetko blázni, všade, kde sú menšiny, treba súdiť všetkých rovnako,“ uviedol Cohn-Bendit, ktorého zaráža, že EP sa venuje iba slovenským pravicovým extrémistom.