Chartúm 4. septembra (TASR) - Vyslanca slovinského prezidenta Toma Križnara, ktorého v auguste odsúdili v Sudáne na dva roky väzenia za špionáž a ilegálny vstup do krajiny, prepustili dnes sudánske úrady na slobodu. Stalo sa tak po tom, ako v nedeľu udelil Križnarovi milosť sudánsky prezident Umar Hasan Ahmad al-Bašír.
"Keď ste svedkami takého pekla a utrpenia, najskôr medzi povstalcami a potom vo väzení, a napokon sa na konci tunela objaví svetlo... sú veci, ktoré stoja za všetku tú námahu a bolesť," uviedol slovinským novinárom Križnar krátko po prepustení z väznice v meste al-Fašír.
Slovinský predstaviteľ počas čakania na lietadlo do Chartúmu povedal, že vo väzení sa jeho zdravotný stav zhoršil. Trpí problémami so sluchom, bolia ho zuby a má infekciu v tráviacom trakte. "Istým spôsobom som si však na tieto veci zvykol," dodal Križnar.
Viac ho podľa vlastných slov rozčuľuje skutočnosť, že mu nevrátili jeho fotografie a videonahrávky, ktoré zaznamenal počas svojho pobytu v Sudáne. "Nemá to nič spoločné so špionážou a v žiadnom prípade to nemalo slúžiť na rozširovanie lží o Sudáne," podčiarkol Križnar.
Ten zároveň vyslovil nádej, že jedného dňa sa bude môcť vrátiť do Sudánu. Pripomenul, že má pochopenie pre názory oboch strán - povstalcov i centrálnej vlády v Chartúme.
Mierového aktivistu Križnara, ktorý vo februári odcestoval do problémového regiónu Darfúr, zadržali 20. júla a následne ho v polovici augusta súd uznal vinným zo špionáže, publikovania nepravdivých správ a ilegálneho vstupu do krajiny, keďže nemal sudánske víza. Okrem trestu väzenia mu nariadili zaplatiť pokuty v celkovej výške 2400 dolárov.
Súd tiež nariadil vláde konfiškáciu fotografickej techniky a filmu, ktorý u neho našli. Po odpykaní trestu ho mali deportovať. Začiatkom augusta Ivo Vajgl, poradca slovinského prezidenta Janeza Drnovšeka, pripustil, že Križnar do Sudánu vstúpil bez platných víz, odmietol však obvinenia, že je špión.
Kancelária slovinského prezidenta cez víkend uviedla, že Drnovšek o prepustenie svojho emisára požiadal v liste, ktorý zaslal prezidentovi Omarovi al-Baširovi. Kancelária označila trest za príliš prísny, keďže Križnar sa dopustil len konzulárneho priestupku.