SARAJEVO 3. septembra (SITA/AFP) - Šéf bosnianskeho bezpečnostného úradu v rozhovore zverejnenom v nedeľu varoval, že krajina by sa mohla stať základňou teroristov. "Neverím, že dôjde k nejakým (teroristickým) činom na bosnianskom území, ale som čoraz viac presvedčený, že Bosna je potenciálnym semenišťom teroristov," povedal pred denník Nezavisne Novine riaditeľ Štátneho úradu vyšetrovania a ochrany Sredoje
Novič. Poukázal na to, že k moslimskej bosnianskej armáde sa počas vojny v rokoch 1992-95 pripojili stovky bojovníkov z moslimských štátov a uviedol, že nie je známe, koľkí z nich získali bosnianske občianstvo. Niektorí z nich mohli získať falošné doklady alebo by mohli byť spojení s teroristickými aktivitami, uviedol. "Rozličné teroristické organizácie vo svete by tak mohli mať veľký záujem o vytvorenie základne v Bosne, z ktorej by sa verbovali budúci teroristi," dodal.
Hoci na základe mierovej dohody museli odísť všetci zahraniční bojovníci známi ako mudžahedíni, niektorí zostali potom, čo získali bosnianske občianstvo prevažne tak, že sa zosobášili s miestnymi dievčatami. Ich prítomnosť bosnianske úrady znepokojuje predovšetkým preto, že niektorí bosnianski moslimovia pod ich vplyvom prijímajú namiesto umiernenej radikálnu formu islamu.
V júli sa v Sarajeve začal súd s troma mužmi obvinenými z plánovania bombového útoku v neidentifikovanej európskej krajine pre jej vojenskú angažovanosť v Iraku a Afganistane. Švéd bosnianskeho pôvodu Mirsad Bektaševič, v Dánsku narodený turecký občan Abdulkadir Cesur a Bosniak Bajro Ikanovič boli v apríli obvinení z prípravy teroristického útoku v Bosne alebo v niektorej inej európskej krajine.
Približne 40 percent z 3,8 milióna obyvateľov Bosny sú moslimovia (Bosniaci). Pravoslávni kresťania (Srbi) tvoria 31 percent a katolíci (Chorváti) približne 10 percent populácie.