Ozónu v stratosfére prestalo mimo polárnych regiónov ubúdať v roku 1997, uviedli v stredu americkí vedci po analýze údajov z pozorovaní za posledných 25 rokov.
Ozónová vrstva chráni našu planétu pred škodlivým ultrafialovým žiarením zo Slnka, avšak ľudskou činnosťou vzniknuté chemické látky - predovšetkým freóny z niektorých chladiacich látok a hnacích plynov v sprejoch - zredukovali množstvo stratosférického ozónu.
Podľa vedcom je obnova ozónovej vrstvy z veľkej časti výsledkom dodržiavania medzinárodnej dohody z roku 1987 nazvanej Montrealský protokol, ktorého cieľom bolo obmedziť emisie chemických látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu.
"Tieto výsledky potvrdzujú, že Montrealský protokol a jeho dodatky boli úspešné pri zastavení úbytku ozónu v stratosfére," uviedol Eun-Su Yang z Technologického inštitútu štátu Georgia, vedúci tímu, ktorý analyzoval údaje.
"Pri súčasnom tempe obnovy... by mohla byť globálna ozónová vrstva obnovená na úroveň roku 1980 - kedy si vedci po prvý raz všimli škodlivé účinky ľudských aktivít na atmosférický ozón - niekedy v polovici tohto storočia," dodal Yang vo vyhlásení. Analýzu zverejnili v odbornej publikácii Journal of Geophysical Research - Atmospheres.
Hoci ozón v stratosfére je prospešným "štítom" Zeme, pri povrchu môže byť škodlivý pre pľúca a rastliny a patrí k hlavným zložkám smogu.
Vedci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a ďalších agentúr v júni uviedli, že tzv. ozónová diera nad Antarktídou sa zacelí až okolo roku 2068, čo je dve desaťročia neskôr ako sa dosiaľ očakávalo.