Vyplýva to aj z obsahu rozhovoru, ktorý dnes Radiu Gdansk poskytol niekdajší spoluzakladateľ nezávislých odborov Solidarita a neskôr prezident krajiny Lech Walesa.
Neskorší laureát Nobelovej ceny mieru podľa vlastných slov splnomocnil obávaného disidenta Jaceka Kuroňa a ďalšie osobnosti poľského disentu, aby v záujme dosiahnutia kompromisu s komunistickým režimom rokovali aj s predstaviteľmi tajných štruktúr.
Denník Žycie Warszawy priniesol v dnešnom vydaní informáciu, podľa ktorej Jacek Kuroň tajne rokoval s tajnou službou krajiny v rokoch 1985-1989. Na príslušné dokumenty naďabili podľa periodika historici v poľskom Inštitúte pamäti národa.
Lech Walesa hovoril v éteri o tom, že na podobné rokovania splnomocnil asi 20 osobností, menoval dve z nich Jaceka Kuroňa a Adama Michnika. Za cieľ týchto konzultácií označil "uvoľnenie cesty k slobode".
Podľa Walesu mali jeho splnomocnenci právo rokovať, nie však prijímať rozhodnutia. Tie si ponechával pre seba. "Mal som silné postavenie a vedel som, že ma nezradia," dodal.
Historik spomínaného inštitútu Henryk Glebocki pre Žycie Warszawy uviedol: Doteraz bol v Poľsku negovaný fakt, že sa tajná služba (v období štátostrany) využila sťaby kontaktný kanál pre rokovania medzi vtedajším režimom a opozíciou. Teraz objavené dokumenty hrajú kľúčovú úlohu pre pochopenie zmien v Poľsku, poznamenal.
Jacek Kuroň, ktorý od roku 2004 už nie je medzi živými, strávil ako predstaviteľ disidentskej organizácie KOR celkove deväť rokov za mrežami. Po spoločenských zmenách riadil vo vládnych kabinetoch Tadeusza Mazowieckého i Hanny Suchockej rezort práce, stál pri zrode Únie slobody a v roku 1995 sa neúspešne uchádzal o prezidentský post.