Londýn 29. augusta (TASR) - V londýnskych krčmách už okrem známeho anglického piva návštevníci nájdu aj poháre plnené poľským vareným pivom Jasne Zamkowe alebo Zywiecom. Akcent ozývajúci sa od stolov a pultov sa pohybuje v rozsahu ľudovej angličtiny až po jazyk Krakova. To je Londýn dneška. Londýn po rozšírení Európskej únie v roku 2004.
Pridávanie poľských pív do nápojových lístkov nie je pokusom o väčší kozmopolitizmus. Ide o obchodné rozhodnutia podnikateľov, vychádzajúce z demografického vývoja. Od roku 2004 sa totiž do Británie prisťahovalo okolo 300.000 Poliakov a pivo im môže pripomenúť vzdialený domov.
Prispôsobovanie sa demografickej realite nekončí len pri pive. Poľská populácia sa tu rozšírila po celej krajine, no najväčšia hustota Poliakov je v Londýne. Niektoré mestské knižnice teraz ponúkajú i sekciu s knihami v poľštine.
Noviny The Guardian nedávno vo svojom vydaní venovali špeciálnu sekciu práve Poliakom v Británii, čo znamenalo aj dve stránky novín napísaných v poľštine. Noviny riešili otázky: "Čo sa práve deje v kráľovskej rodine?" a "Prečo sú vaše (anglické) raňajky také hrozné?".
Poľské obchody s potravinami a lahôdkami sú roztrúsené po celom Londýne a internetové stránky novopríchodzím Poliakom poskytujú zaručené správy, kde v Británii nájdu svojich rodákov. Oficiálne štatistiky hovoria, že v Británii je momentálne 264.000 Poliakov. Podľa neoficiálnych údajov je však pravdepodobne toto číslo oveľa vyššie, pretože nie každý Poliak pracuje v krajine legálne.
Mnoho Poliakov sa tu cíti ako doma, pretože život poľských komunít v Británii prekvital ešte pred rozšírením Európskej únie. Prvá mohutná vlna migrácie Poliakov na Britské ostrovy nastala počas druhej svetovej vojny a druhá sa uskutočnila práve po vstupe Poľska do EÚ.
"Mnoho ľudí po príchode sem hovorí, že by sa rado vrátilo do Poľska. Zostanú však niekoľko rokov, aj keď stále vravia, že už tu nebudú dlhšie ako ďalší rok, a napokon tu zostanú žiť do konca svojho života," skonštatovala Poľka Katarzyna Banyová.