Washington 28. augusta (TASR) - Americká vláda, ktorá vedie diplomatický spor s Teheránom kvôli jadrovým ambíciám islamskej republiky, povolí bývalému iránskemu prezidentovi Muhammadovi Chatámímu návštevu Washingtonu plánovanú na budúci týždeň. Dnes to oznámilo ministerstvo zahraničných vecí USA.
Chatámí, ktorého reformátorská vláda po minuloročných voľbách odovzdala moc súčasnému prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi, požiadal o víza, aby mohol 7. septembra vo washingtonskej Národnej katedrále predniesť prejav o zmierení a iných témach.
"Ak má (Chatámí) v úmysle cestovať do Spojených štátov za účelom, ktorý uviedol v žiadosti o víza, potom - pokiaľ viem - víza budú udelené," povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Sean McCormack. "Toto rozhodnutie sa prijalo," dodal hovorca s tým, že nevie, či víza už udelili.
Podľa McCormacka stretnutie amerických predstaviteľov s Chatámím nie sú plánované.
Ak sa návšteva uskutoční, Chatámí bude najprominentnejším Iráncom na návšteve Washingtonu od prerušenia bilaterálnych vzťahov po iránskej islamskej revolúcii z roku 1979 a 444-dňovom zadržiavaní 52 Američanov na ambasáde USA v Teheráne.
Pred návštevou Washingtonu sa má Chatámí v New Yorku zúčastniť na konferencii OSN vedenej premiérmi Španielska a Turecka.
Pre všetkých Iráncov, ktorí chcú navštíviť USA platia prísne obmedzenia. Obmedzenia platia aj pre iránskych diplomatov pri OSN.
Bezpečnostná rada OSN dala Iránu termín, aby do 31. augusta zmrazil obohacovanie uránu. V opačnom prípade pohrozila možnosťou uvalenia sankcií. USA sa snažia presadiť prísne sankcie proti Iránu, Čína a Rusko ich však pravdepodobne zablokujú.
Iránci "majú čas do 31. augusta, aby predložili pozitívnu odpoveď", povedal McCormack v súvislosti s jadrovým problémom. Teherán 22. augusta predložil odpoveď na júnový balík stimulov, ktoré mu mocnosti ponúkli výmenou za zastavenie citlivých jadrových aktivít. Podľa západných predstaviteľov však odpoveď nebola uspokojivá. Okrem toho Irán medzičasom spustil zariadenie na výrobu ťažkej vody, ktorá sa využíva v reaktoroch produkujúcich plutónium - popri obohatenom uráne ďalšiu surovinu využiteľnú pre výrobu jadrových náloží. V rámci vojenských cvičení tiež pokusne odpálil raketu.