BRATISLAVA 28. augusta (SITA) - Pri piatich bombových výbuchoch v Turecku v priebehu 24 hodín utrpelo zranenia najmenej 32 ľudí a jeden človek prišiel o život. K prvej explózii došlo v nedeľu večer vo finančnej metropole Istanbul a neskôr v noci tri krátko po sebe nasledujúce výbuchy otriasli známym tureckým letoviskom Marmaris pri pobreží Stredozemného mora. Posledný výbuch bomby v tureckom letovisku Antalya v pondelok popoludní zabil jedného človeka a piatich ďalších zranil. Informovala o tom súkromná spravodajská televízia NTV. Výbuch poškodil kaviareň v centre mesta, pričom bližšie okolnosti zatiaľ nie sú známe.
Podľa predbežných správ boli bombové výbuchy v tureckom letovisku Marmaris teroristickými útokmi. Povedal to v pondelok Temer Kocaklar, guvernér provincie Mugla, kde sa Marmaris nachádza. Nemenovaný člen policajného zboru v Marmaris pre rakúsku stanicu ORF povedal, že polícia z útokov podozrieva Stranu kurdských pracujúcich (PKK).
Výbuch bomby v minibuse v známom tureckom letovisku Marmaris v nedeľu v noci zranil desať britských turistov a jedenásť Turkov. V tom istom čase na hlavnom bulvári strediska explodovali dve výbušniny ukryté v odpadkových košoch. Hoci na bulvári bolo v tom čase otvorených množstvo nočných barov, klubov, kaviarní a reštaurácií, výbuchy nikoho nezranili. K zodpovednosti za útoky sa zatiaľ nikto neprihlásil. Polícia okamžite sprísnila bezpečnostné opatrenia v oblasti a na výjazdoch z mesta rozmiestnila cestné zátarasy. V nedeľu ďalší výbuch malej bomby v istanbulskej mestskej časti zranil šesť ľudí.
Podľa Franka Cooka, labouristického predsedu parlamentnej skupiny zaoberajúcej sa Tureckom, podnetom pre teroristov mohla byť zahraničná politika Turecka a Veľkej Británie. Cook v pondelkovom vysielaní britskej rozhlasovej stanice BBC Radio 4 povedal: "Británia sa veľmi, veľmi úzko spojila so Spojenými štátmi... Vďaka teroristickej mentalite môžu jednotlivci svoju logiku zvláštne prekrútiť..."
Podľa štúdie internetovej cestovnej agentúry Freedom Direct bol Marmaris do tohto roku najpopulárnejšou tureckou destináciou pre britských turistov.
Kurdskí povstalci, radikálni ľavičiari aj moslimskí militanti podnikli v Turecku v minulosti viacero bombových útokov na turistické strediská. Radikálna ozbrojená skupina Sokoli za slobodu Kurdistanu (TAK) sa prihlásila k zodpovednosti za 12 útokov v mestských centrách v Turecku v tomto roku, pri ktorých prišli o život šiesti ľudia a viac ako 100 osôb utrpelo zranenia. Najkrvavejším bol útok v stredomorskom letovisku Manavgat, kde zahynuli traja zahraniční turisti a jeden Turek. TAK sa prihlásil aj k útoku z roku 2005, kde pri explózii nálože v autobuse v stredisku Kusadasi pri Egejskom mori zomreli piati ľudia vrátane jednej Britky a írskeho tínedžera.
TAK je odštiepenecké krídlo strany PKK, ktorá od augusta 1984 bojuje za samostatnosť Kurdov. Ozbrojené povstanie si odvtedy vyžiadalo viac ako 37 tisíc obetí. EÚ a USA považujú PKK za teroristickú organizáciu.