Pilot Chris Ferguson, veliteľ Brent Jett (v spodnom rade zľava), Heidemarie Piperová, Joe Tanner, Dan Burbank a Steven MacLean (v hornom rade zľava) sú pripravení. Posádka raketoplánu Atlantis však musí čakať na počasie. Štart zatiaľ odsunuli pre blesk a čierne mraky nad Floridou. FOTO - REUTERS a SITA/AP |
Včera mal z floridského Mysu Canaveral vyštartovať raketoplán Atlantis. Dvadsaťštyri hodín pred štartom NASA odpočítavanie zrušila. V piatok Florida zažila silnú búrku a ochranný kryt raketoplánu, stojaceho na rampe, zasiahol blesk.
Vedúci predstavitelia americkej kozmickej agentúry, poučení predchádzajúcimi haváriami raketoplánov, nechceli tentoraz nič riskovať. Dali technikom viac času, aby preverili, či je Atlantis v poriadku. Ide najmä o vonkajšie palivové nádrže a palubnú elektroniku. Štart presunuli na dnes a možno až zajtra, keď sa očakáva lepšie počasie.
Ak Atlantis úspešne odštartuje, vynesie na Medzinárodnú kozmickú stanicu jeden z doteraz najväčších nákladov vrátane 17-tonového energetického modulu, ktorý významne zlepší energetickú bilanciu stanice.
Modul, ktorý pri prevoze na Atlantis pripomínal kuklu, bude v kozme po rozvinutí slnečných zrkadiel vyzerať skôr ako obrovský motýľ. Jeho inštalácia si vyžiada tri kozmické vychádzky. Našťastie, astronauti budú mať pri nich uľahčenú prácu, pretože na orbite vládne stav beztiaže.
Let Atlantisu s číslom STS-115 je prvou výpravou po havárii Columbie (február 2003), ktorého cieľom nie je testovať nové bezpečnostné prvky. Otvára maratón ďalších pätnástich pracovných letov, po ktorých by mali stomiliardovú stavbu v kozme dobudovať. V roku 2010 by raketoplány mali prácu aj lety ukončiť.
Posádku Atlantisu tvoria Heidemarie Piperová, Chris Ferguson (pilot), Joseph Tanner, Daniel Burbank, Kanaďan Steven MacLean a veliteľ Brent Jett. Na vesmírnej stanici sa stretnú s Rusom Jevgenijom Vinogradovom, Nemcom Thomasom Reiterom a Američanom Jefreyom Williamsom.
Williams vyrobil uplynulý týždeň malé faux pas, keď predčasne prezradil názov novej kozmickej lode, ktorá nahradí raketoplány. Bude sa volať Orion, podľa známeho súhvezdia, a mala by lietať k Medzinárodnej vesmírnej stanici po roku 2014. Ráta sa s ňou aj pri letoch na Mesiac (2020?) a neskôr na Mars (2025?).
Problémy Atlantisu sa podľa agentúry Reuters nemusia skončiť štartom. Meteorológovia varujú, že jeho let môže skomplikovať tropická búrka Ernesto, ktorá sa už premenila na hurikán a ohrozuje karibskú
oblasť. Ak zasiahne riadiace stredisko letu v Houstone, museli by ho evakuovať. V tom prípade by šesťčlenná posádka dostala pokyn stanicu opustiť a vrátiť sa na Zem pri prvej vhodnej príležitosti. Podľa pôvodného plánu má v kozme stráviť 11 dní.
Ernesto môže skomplikovať aj včasnú prepravu vonkajších palivových nádrží z lokality NASA blízko New Orleansu, ktoré by mali byť k dispozícii v prípade záchranného letu iného raketoplánu. Ten je pripravený vyletieť v prípade, ak by sa pri štarte zopakovala podobná príhoda ako pri tragickom lete Columbie, na ktorej sa poškodil žiaruvzdorný ochranný plášť. (ač)
FOTO |