BELEHRAD 27. augusta (SITA/AP) - Srbskí politickí lídri v nedeľu odsúdili bombový útok na bar v Kosove a vyzvali na urýchlené vyšetrenie incidentu. Srbský prezident Boris Tadič označil výbuch za "teroristický útok" a žiadal potrestanie páchateľov. Najmenej deväť ľudí bolo zranených pri výbuchu, ktorý v sobotu večer otriasol barom v centre Kosovskej Mitrovice na severe srbského Kosova. Medzi zranenými boli siedmi Srbi a dvaja cudzinci - britský vojak v službách jednotiek OSN a tehotná holandská civilistika. Podľa lekára Radomira Jankoviča z mitrovickej nemocnice bol stav dvoch zo zranených vážny.
Útok odsúdil i srbský premiér Vojislav Koštunica. Podľa neho "hodenie bomby na nevinných obyvateľov Kosovskej Mitorvice nie je len výsledkom extrémizmu etnických Albáncov, ale ide o zlyhanie predstaviteľov medzinárodného spoločenstva", ktoré spravuje Kosovo od roku 1999. Úradujúci šéf misie OSN v Kosove Steve Schook vyjadril znechutenie a poľutovanie nad incidentom, ktorý označil za "bezcitný skutok". Provinčná vláda vyzvala obyvateľov na zachovanie pokoja a na nepodliehanie provokáciám.
Výbuch otriasol krátko pred siedmou hodinou večer barom Dolce Vita v centre Kosovskej Mitrovice. Bar sa nachádza pri rieke Ibar, ktorá rozdeľuje mesto na severnú srbskú a južnú albánsku časť. Hovorca polície OSN v Kosove Larry Miller informoval, že polícia zadržala muža podozrivého z útoku, avšak jeho totožnosť neodhalil. Srbská štátna televízia s odvolaním sa na oficiálnych srbských predstaviteľov uviedla, že ide o 16-ročného etnického Albánca.
Kosovo je pod správou OSN od roku 1999, keď letecká kampaň NATO ukončila srbský boj proti albánskym separatistom. O budúcom štatúte Kosova prebiehajú vo Viedni rokovania medzi predstaviteľmi Srbov a kosovských Albáncov pod záštitou OSN. Etnickí Albánci žiadajú úplnú nezávislosť a Srbsko trvá na udržaní aspoň určitej kontroly nad provinciou. OSN dúfa, že konečná dohoda sa dosiahne do konca roka.
Etnickí Albánci tvoria v dvojmiliónovom Kosove 90 percent obyvateľov. V provincii žije asi 100 tisíc Srbov. Vyše 200 tisíc príslušníkov srbskej menšiny po roku 1999 provinciu opustilo pre obavy z prenasledovania.