BRATISLAVA 24. augusta (SITA) - Izraelská ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová deň po rozhovoroch v Paríži vyjadrila nádej, že Európa prispeje väčším počtom vojakov do plánovanej mierovej misie OSN v južnom Libanone (UNIFIL). Livniová sa v stredu vo francúzskej metropole stretla so svojím francúzskym partnerom Phillipom Douste-Blazym a belgickým kolegom Karlom De Guchtom. Vo štvrtok sa stretne s talianskymi predstaviteľmi v Ríme, keďže Taliansko sa ponúklo, že bude mierovým jednotkám veliť.
Podľa nemenovaných vládnych zdrojov by Francúzsko mohlo vyslať aj 1500 až 2000 vojakov. Prezident Jacques Chirac, ktorý sa vo štvrtok stretol s premiérom Dominiquom de Villepinom, aby prediskutovali situáciu v Libanone, bude mať o 20:00 televízny prejav, oznámila prezidentova kancelária. Chirac by v ňom mal verejnosť oboznámiť so svojím rozhodnutím v súvislosti s francúzskymi aktivitami na podporu mieru v Libanone a na Blízkom východe. Paríž zatiaľ oficiálne ponúkol silám UNIFIL 200 svojich vojakov, čo vyvolalo sklamanie medzi všetkými stranami zúčastnenými na riešení krízovej situácie na Blízkom východe.
O rozšírení svojho kontingentu v misii UNIFIL uvažuje Poľsko. V Dočasných silách OSN v Libanone slúži v súčasnosti 213 poľských vojakov, podľa ministerstva zahraničných vecí by sa k nim mohlo pripojiť ďalších niekoľko stoviek mužov. Poľsko môže vyslať "veľký batalión, čo znamená niekoľko stoviek vojakov", povedal námestník poľského ministra zahraničných vecí Witold Waszczykowski pre štvrtkové vydanie denníka Gazeta Wyborcza. Varšava podľa neho oznámi definitívne stanovisko v piatok, keď sa v Bruseli na mimoriadnom zasadnutí stretnú ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie, dodal Waszczykowski. So žiadosťou o vyslanie ďalších vojakov sa na Poľsko obrátili Izrael, Francúzsko a Taliansko, dodal Waszczykowski.
Estónsko a Litva vo štvrtok vyhlásili, že UNIFIL neposkytnú svoje jednotky, zatiaľ čo Lotyšsko sa vyjadrilo, že sa na misii pravdepodobne nezúčastní. Všetky tri pobaltské štáty, ktoré sú od roku 2004 členmi Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie, vyjadrili obavy z nadmerného nasadenia svojich vojenských jednotiek v zahraničných misiách. Každá z krajín má v súčasnosti svojich vojakov v Iraku a v Afganistane.
Kapacity Slovenskej republiky prispieť svojím kontingentom do zloženia budúcich stabilizačných jednotiek OSN v Libanone, ktorých mandát dosiaľ nie je určený, sú značne limitované, pripomenul na dnešnej tlačovej besede minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš.
Cyperský minister zahraničných vecí George Lilikas vo štvrtok oznámil, že OSN by chcela na Cypre umiestniť základňu tylového veliteľstva a koordinačné stredisko pre rozmiestnenie posilnených medzinárodných síl OSN v Libanone. Podľa neho OSN pred niekoľkými dňami informovala cyperskú vládu o svojich úmysloch zriadiť na ostrove základňu pre riadenie svojej mierovej misie v Libanone UNIFIL. Cyprus sa minulý týždeň ponúkol ako tranzitná lokalita pre presun medzinárodných jednotiek, ktoré sa majú zapojiť do mierových operácií na juhu Libanonu v rámci misie UNIFIL. Cyprus ponúkol medzinárodným jednotkám dvoch svojich armádnych dôstojníkov.
UNIFIL má v súčasnosti asi 2 000 členov, podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN by mal ich celkový počet dosiahnuť 15 tisíc.