FOTO - sita/ap
Mravce žijúce v Kostarike dokážu uhryznúť rýchlosťou sto kilometrov za sekundu, čo je dvetisíckrát rýchlejšie ako mihnutie oka.
"Ide o najrýchlejší zaznamenaný zvierací pohyb," povedala pre BBC Sheila Pateková z Kalifornskej univerzity v americkom Berkeley. "Hryzadlá majú síce pomerne krátke, ich silu však násobí veľké zrýchlenie. Aj tu platia zákony jednoduchej fyziky." Preto mravce druhu Odontomachus bauri môžu nezvaného hosťa uhryznúť až tristonásobne väčšou silou, než je ich hmotnosť.
Vedci nakrútili mravcov na vysokorýchlostné video. Využili metódu, ktorá umožní zachytiť až 50-tisíc sekvencií a používa sa pri filmovaní letiacich nábojov. Video odhalilo, že mravce dokážu s hryzadlami oveľa viac, než len rýchlo a zúrivo uštipnúť. Napríklad pri hroziacom nebezpečenstve sa zahryznú do zeme s takou silou, že sa vymrštia do vzduchu, čo im umožní uniknúť.
Nevítaní hostia v mravenisku tohto druhu môžu očakávať veľmi zúrivú odpoveď; okrem uhryznutia či ochromenia im hrozí jednoducho vyhodenie.
Článok, ktorý vyšiel v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences objasňuje, prečo sa mravce pri uhryznutí niekedy vymrštia do vzduchu. "Ak sa im podarí zahryznúť do niečoho, čo je príliš tvrdé, náraz ich vymrští," povedal Andy Suarez z Illinoiskej univerzity, spoluautor štúdie. Mravec potom rýchlo a chaoticky preletí vzduchom niekoľko centimetrov.
Dopad môže vyzerať nebezpečne či bolestivo, mravce sú však na rozdiel od ľudí príliš ľahké, aby sa im niečo mohlo stať. Na vzdušné výlety sa vydávajú zámerne, keď narazia trebárs na jašterice, ktoré útočia bleskovo a jedno uštipnutie by ich iba posmelilo.
Prostriedkom na zmätenie a odohnanie votrelca môže byť tiež akýsi "popkornový efekt", vytváraný množstvom skackajúcich mravcov. "Je to nečakaný a zaujímavý spôsob, akým jednoduchý mechanický systém, ako sú čeľuste, môže poslúžiť pri rozličných typoch správania," povedala Pateková.
V celom svete žije asi 9000 druhov mravcov, 900 druhov z nich odhalil a opísal entomológ Brian Fisher z Kalifornskej akadémie vied. Pri výskume v Kostarike našiel aj tento nesmierne zaujímavý druh. Sedem pozoruhodných mravcov priviezol do Kalifornie, kde sa mohli začať "balistické" výskumy.
"Bez vynálezu nových technológií, používaných vo vysokorýchlostnej kamere, by sme nikdy neobjavili svet čeľustí pohybujúcich sa rýchlosťami, aké zostanú pre človeka nedostupnými," povedal Fisher.