BRATISLAVA 23. augusta (SITA) - Vláda v Teheráne poprela vo štvrtok informáciu, že iránski vojaci obsadili ropnú plošinu v Perskom zálive patriacu rumunskej spoločnosti. "Tieto správy sú súčasťou mediálnych dezinformácií a nezakladajú sa na pravde," povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Hámid Réza Asifí. Podľa rezortu iránskej diplomacie ide o právny spor medzi iránskymi a rumunskými ropnými spoločnosťami a iránska polícia sa len postarala o to, aby neboli odstránené vrtné zariadenia, pokiaľ sa spor neurovná, pričom iránska vláda nebola do sporu zapojená.
Šéf prevádzkovej spoločnosti vrtnej plošiny GSP Gabriel Comanescu v utorok v Bukurešti informoval, že z iránskej lode a vrtuľníka sa strieľalo a následne bola plošina Orizont obsadená. S 26 rumunskými zamestnancami ropnej plošiny sa dobre zaobchádzalo, dostali potraviny a kontakt s okolitým svetom prostredníctvom vysielačky mali. Eugen Chira, rumunský konzul v Teheráne, incident potvrdil. Podľa rumunskej televízie Realitetea TV sa na Orizonte nachádzalo 20 Rumunov a sedem Indov. Rumunský ľavicový poslanec Mircea Geoana z opozície obvinil Irán z nepriateľskej akcie proti Rumunsku a vyzval rumunského prezidenta Traiana Basesca, aby zvolal mimoriadne stretnutie najvyššej bezpečnostnej rady. Basescu oznámil, že sa o celej záležitosti porozpráva s iránskym lídrom Mahmúdom Ahmadínedžádom. Podľa GSP iránske ropné firmy Petroiran a Oriental Oil Kish Rumunom vyčítajú porušenie zmluvy, lebo sa prednedávnom stiahli z inej ropnej plošiny Fortuna. Rumunsko však tvrdí, že s týmito dvoma firmami nemalo uzavreté žiadne kontrakty.
"Rumunská spoločnosť pokračovala vo svojich ilegálnych aktivitách a odvážala časť vrtného vybavenia z oblasti s cieľom uskutočniť už druhú krádež v priebehu dňa, ktorá bola zmarená vďaka prítomnosti iránskej polície," povedal vo štvrtok hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Asifí. Podľa jeho slov spolupráca medzi iránskymi a rumunskými špecializovanými spoločnosťami v oblasti tohto ropného poľa sa datuje do obdobia spred niekoľkých rokov. "Obe strany mali nedávno určité právne spory, ktoré predložili súdnym úradom po tom, ako sa im tieto kauzy nepodarilo vyriešiť vyjednávaním." Hovorca upozornil na to, že štátne organizácie nezohrávajú v tejto kauze žiadnu úlohu a z právneho hľadiska je nepravdepodobné, že by ovplyvňovali názorové rozdiely medzi oboma stranami. Z tohto dôvodu by bolo lepšie, aby sa zabránilo vytváraniu správ, ktoré vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti," uzatvoril Asifí.
Spoločnosť GSP je súkromnou rumunskou spoločnosťou zriadenou v roku 2004, ktorá ťaží ropu na šiestich pobrežných ropných vrtoch odkúpených od najväčšej rumunskej ropnej spoločnosti Petrom. Dve z jej vrtných plošín sa nachádzajú v blízkosti iránskeho pobrežia. GSP sa dostala začiatkom roku do sporu s iránskymi súdmi v súvislosti s ďalšou vrtnou plošinou Fortuna.