Londýn 23. augusta (TASR) - Americká vojna proti terorizmu viedla k posilneniu vplyvu Iránu na Blízkom východe. Uvádza sa to v dnes zverejnenej správe britského Kráľovského inštitútu pre medzinárodné vzťahy (RIIA) so sídlom v Londýne, ktorý je známy pod názvom Chatham House.
Dôležitú úlohu v tomto vývoji zohral pád fundamentalistického režimu hnutia Taliban v Afganistane v roku 2001 a zosadenie irackého diktátora Saddáma Husajna z roku 2003. Vojenské zásahy USA v týchto krajinách totiž eliminovali dvoch hlavných rivalov Teheránu v regióne.
"Ani Taliban, ani iracký diktátor neboli nahradení "súdržnými a stabilnými politickými štruktúrami," domnievajú sa experti nezávislého analytického centra medzinárodného významu.
K ďalšej destabilizácii blízkovýchodnej oblasti prispel nedávny vojenský konflikt medzi Izraelom, Palestínčanmi v Gaze a libanonským hnutím Hizballáh, ktorý zároveň opätovne posilnil pozíciu Iránu.
Bez ohľadu na americké úsilie si Teherán "úspešne upevnil svoje vzťahy so susedmi, ako aj s každou arabskou a sunnitskou krajinou, ktorá sa obáva jeho vplyvu," hovorí správa.
Irán disponujúci nebývalou autoritou nahradil USA v postavení najvplyvnejšej mocnosti aj v nepokojnom Iraku a zaistil si tak kľúčovú úlohu vo formovaní irackej budúcnosti.
Islamská republika má preto mnoho dôvodov na smelé presvedčenie, že sa jej podarí zvíťaziť v spore so západom o svoj jadrový program, dodávajú uznávaní odborníci centra Chatham House.
3 rsc dem