Praha 22. augusta (TASR) Česká Poslanecká snemovňa má opäť predsedu a začala fungovať. Predsedajúci Lubomír Zaorálek už usilovne hlásil, koľko zákonov, ktoré čakajú na podpis prezidenta, môže Snemovňa odoslať, a mnoho ľudí si oddýchlo, že začne fungovať základná súčasť štátu. Konštatuje to v komentári Lidových novín (LN) právnik Václav Vlk s tým, že žiaden dôvod pre optimizmus nevidí ani ako občan, ani ako advokát.
Skutočnosť, že Snemovňa nefungovala, označuje za to najlepšie, čo sa v Česku tento rok stalo. Išlo o celkom skvelé dva mesiace, pretože nevychádzali žiadne nové zákony, nebol nútený čítať stohy nezmyslov a premýšľať, čo platí, čo neplatí, čo sa vylučuje a čo nemá zmysel sa učiť, pretože to niekto o týždeň zmení.
Český zákonodarný zbor sa podľa autora stal za desať rokov "zákonokazným" zborom. Ako vysvetľuje, poslanci sú právni laici, ale každý z nich má pocit, že vie, ako právo funguje. Nikoho z poslancov nenapadne písať návod na použitie práčky či učebnicu chirurgie.
Kým opravár práčok by na návod od poslancov kašlal a chirurg by sa držal toho, čo sa už v minulosti naučil, právnym systémom sa musia riadiť všetci občania. Keby niekto opravárovi každý deň hovoril, že musí točiť skrutkovačom inakšie a napokon že má skrutky doťahovať kladivom, tak dá dotyčnému po papuli, a je to.
Ale právnik sa takto správať nesmie. A tak je realitou, že občiansky súdny poriadok sa prepisuje desaťkrát ročne a beztrestne. Poslanci sa zákonmi neriadia. A to ani nie tak kvôli ich poslaneckej imunite, ako kvôli tomu, že nežijú vo svete obyčajných ľudí a ich každodenných praktických starostí. Preto poslanci to, čo splodili, nemusia ani len čítať.
Politická kultúra je v Česku mizerná a právna je taká istá. Pokiaľ ide poslancom skutočne o právne prostredie v krajine, mali by začať český právny poriadok čistiť. Najlepšie tak, že dva roky budú prijímať iba zákony, ktoré odstránia z právneho poriadku burinu, uzatvára autor v LN.
Český premiér Mirek Topolánek sa chce ešte dva týždne pokúšať presviedčať svojho predchodcu Jiřího Paroubka z ČSSD, aby umožnil vznik jeho vlády.
Ak sa mu to nepodarí, skúsi v Poslaneckej snemovni požiadať o vyslovenie dôvery, aj keď nebude mať vopred istú väčšinu. V opačnom prípade navrhne "preklenovaciu vládu", povedal pre dnešnú Mladú frontu DNES.
"Z našej strany je stále záujem pokračovať v rokovaniach s ČSSD, ale mantinely sú zúžené," konštatoval Topolánek. Podľa neho záleží na tom, čo vlastne sociálni demokrati chcú. Ak túžia po pokuse zostavovať vládu, tak to aj tak dosiahnu. ODS im v tom nezabráni, pretože ho už majú sľúbený.
Topolánek necíti žiadnu vinu na neúspechu pondelňajšieho stretnutia. "Každý tam išiel s iným cieľom. ČSSD jednoznačne s cieľom nedohodnúť sa," povedal. Paroubek prišiel s tým, že výsledkom malo byť definitívne odrezanie ODS od ľudovcov a zelených. Zmenu volebného systému ODS odmietla a tým sa to skončilo, uzatvára MfD.