
Dame Te Atairangikaahu, ktorá zomrela v utorok minulý týždeň vo veku 75 rokov na zlyhanie obličiek, bola jedným z najuznávanejších domorodých lídrov na Novom Zélande.
Na pohrebnom obrade sa zišli zástupcovia mnohých maorských kmeňov a politickí lídri z Nového Zélandu a rôznych oblastí Tichomoria, ako aj príslušníci iných rás.
Pred začiatkom ceremónie uviedli do funkcie siedmeho vodcu maorského Kráľovského hnutia najstaršieho syna panovníčky, Tuheitiu Pakiho.
Krátko pred Pakiho korunováciou položili davu otázku, či sa má stať kráľom, na čo odznelo zvučné "Ae" (Áno).
Nového panovníka, odetého do tradičného rúcha z peria, usadili na delikátne vyrezávaný drevený trón vedľa rakvy jeho matky.
Na obrade prečítali aj smútočné pozdravy od britskej kráľovnej Alžbety II. - novozélandskej titulárnej hlavy štátu - a jej syna, princa Charlesa.
Rakvu, zahalenú do tradičnej tkanej látky a ozdobenú nefritovou figúrkou vtáka, naložili na veľké kanoe, ktorým ju potom odviezli riekou Waikato k posvätnému pohrebnému miestu jej kmeňa. Ešte predtým vypustili tri biele holubice symbolizujúce ducha kráľovnej.
Oba brehy rieky počas približne 15-kilometrovej plavby lemoval zástup tisícov ľudí uctievajúcich si zosnulú panovníčku piesňami a tancami.
Počas šiestich dní, keď bola rakva vystavená na hlavnom mieste, kde sa schádzajú členovia jej kmeňa, ju navštívilo okolo 100.000 ľudí. Na verejných budovách boli za uplynulý týždeň stiahnuté zástavy na pol žrde. Hráči národného rugbyového tímu All Blacks nosili na znak smútku čierne pásky na rukávoch a pred sobotňajším zápasom proti Austrálii si panovníčku uctili minútou ticha.
Te Ata bola prvou maorskou kráľovnou a najdlhšie vládnucou zo siedmich hláv hnutia Kingitanga (Kráľovské hnutie), ktoré vytvorili maorské kmene v polovici 19. storočia, aby spoločne zastavili zaberanie svojho územia britskými osadníkmi. Maorský panovník nemá ústavné alebo politické právomoci, doma a v zahraničí ho však uznávajú ako vodcu približne 500.000 Maorov na Novom Zélande.
Te Ata sa stala maorskou kráľovnou v máji 1966 po tom, ako zomrel jej otec kráľ Koroki Te Rata Mahuta Tawhiao. Rýchlo si získala rešpekt a zviditeľnila Maorov v zahraničí, kde pôsobila ako ich kultúrna vyslankyňa.
Bola tiež hostiteľkou mnohých kráľovských a diplomatických návštev Nového Zélandu, okrem iného japonského cisára Akihita a cisárovnej Mičiko, bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu či amerického exprezidenta Billa Clintona.
Te Ata po sebe zanechala manžela a sedem detí.