WASHINGTON 20. augusta (SITA/AFP) - Libanonský minister spravodlivosti Charles Rizk v nedeľu varoval, že zásah izraelskej armády v jeho krajine môže "sabotovať" krehké prímerie, odradiť európske krajiny od vyslania mierových síl a poskytnúť bojovníkom hnutia Hizballáh dôvod, aby sa neodzbrojili. V údolí al-Bikaá na východe Libanonu v piatok útočil izraelský oddiel, čo odsúdil generálny tajomník Organizácie Spojených národov Kofi Annan, libanonský premiér Fuád Siniora i predseda parlamentu Nabih Berri. Obvinenia z porušovania rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN však židovský štát odmieta a tvrdí, že ako prvý ju porušil Hizballáh pašovaním zbraní zo Sýrie a Iránu.
Udalosti, akou je nedávny izraelský útok, "dávajú veľmi zlé znamenie" európskym alebo iným silám, ktoré váhajú, či vystavia tomuto nebezpečenstvu svojich vojakov, povedal Rizk v rozhovore pre televíznu stanicu CNN. Incident označil za "veľmi nešťastný", pričom bol podľa neho načasovaný, akoby mal "sabotovať" prímerie. Ako ďalej upozornil, Izrael týmto spôsobom "poskytuje alibi Hizballáhu, aby prestal hovoriť o odzbrojení".
Prímerie sprostredkované OSN začalo platiť v pondelok, po 34 dňoch útokov a bojov. Izraelskí predstavitelia napriek tomu v nedeľu varovali, že vojenské zásahy proti hnutiu Hizballáh budú pokračovať, aby nemohlo získavať zbrane a pripravovať sa na "ďalšie kolo vojny". Rezolúcia BR OSN číslo 1701 okrem iného požaduje odzbrojenie Hizballáhu, čo hnutie odmieta, pokým izraelská armáda neopustí Libanon.
Po izraelskom zásahu pri meste Baalbek libanonský minister obrany Elias al-Murr pohrozil zastavením rozmiestňovania armády v nárazníkovej zóne medzi Libanonom a Izraelom. Ide pritom o kľúčový predpoklad úspechu rezolúcie BR OSN. V južnom Libanone postupne nasadzujú 15 tisíc vojakov a po dlhých desaťročiach by tak mala armáda opäť kontrolovať územie, na ktorom v minulosti operovali iba ozbrojenci Hizballáhu alebo Izrael.