Rím/Madrid/Atény 20.augusta (TASR) - Havária člna s utečencami, ku ktorej došlo počas víkendu v blízkosti juhotalianskeho ostrova Lampedusa, si vyžiadala pravdepodobne 50 ľudských životov.
Doteraz sa podarilo nájsť 10 mŕtvych tiel, ďalších 40 imigrantov, medzi ktorými bolo aj desať neplnoletých, pohltili morské vlny, informujú dnes talianske médiá. Pátranie po nezvestných pokračovalo pomocou lodí, vrtuľníkov a lietadiel. Ďalších 70 pasažierov, natlačených na palube 10 metrov dlhého člna, zachránila posádka lode talianskeho vojenského námorníctva.
O príčine tragédie na otvorenom mori existuje niekoľko verzií. Jedna z očitých svedkýň tvrdí, že čln narazil počas záchrannej akcie na taliansku loď a po náraze sa potopil.
Iný utečenec zas vypovedal, že zúfalí imigranti, pochádzajúci z veľkej časti zo severnej Afriky, Somálska a Eritrey sa pri pohľade na vojenskú loď nakopili na jednej strane člna a spôsobili, že plavidlo sa prevrátilo.
Prípad začala vyšetrovať prokuratúra v Agrigente.
So zvyšujúcim sa počtom utečencov z Afriky zápasia aj Kanárske ostrovy. Španielske úrady dnes oznámili, že iba počas dnešného dňa pristáli pri ostrovoch viac ako tri člny afrických imigrantov. Počas tohto víkendu sa v priebehu 48 hodín vylodilo na španielskom pobreží viac ako 1000 ilegálnych imigrantov z pobrežia západnej Afriky. Tento počet je vyšší ako za celý august uplynulého roka.
Od začiatku tohto roka pristálo na Kanárskych ostrovoch v jednoduchých člnoch okolo 17.000 Afričanov. Je to trikrát viac ako v priebehu celého roka 2005.
Španielsky premiér José Luis Zapatero skonštatoval, že súčasné prostriedky v boji proti ilegálnej imigrácii nepostačujú. Vyzval Európsku úniu, aby sa intenzívnejšie angažovala v hľadaní riešenia tohto problému.
Zároveň informoval, že v pondelok odcestuje do Senegalu španielsky minister vnútra. Veľká časť imigrantov prichádza práve zo Senegalu, keďže Mauritánia a Maroko podstatne sprísnili kontroly lodí.
S prílivom ilegálnych imigrantov zápasí aj Grécko. Iba počas dnešného dňa objavila grécka pobrežná hliadka 18 ilegálnych privandrovalcov na ostrove Lesbos vo východnej časti Egejského mora. Utečenci pochádzajúci z rôznych krajín Blízkeho východu sa na ostrov preplavili z náprotivného tureckého pobrežia.
Podľa informácií gréckych médií zaplatil každý jeden z utečencov prevádzačom za cestu 500 eur (18.750 Sk). Prevádzači zmizli bez stopy. Ďalších 42 emigrantov objavili na rôznych ostrovoch v Egejskom mori ešte v sobotu.
Po tragédii v blízkosti Lampedusy zatkla polícia piatich údajných prevádzačov. Taliansky minister vnútra Giuliano Amato vyzval na zintenzívnenie boja proti prevádzačským bandám. Už niekoľko týždňov je Amato v úzkom kontakte s líbyjskými úradmi a snaží sa spoločne s nimi nájsť riešenie problému utečencov. Jednou z možností je aj zriadenie strážnej služby na pobreží samotnej Líbye.
Koncom augusta sa na ostrove Malta, ktorý je takisto postihnutý veľkým prílevom utečencov, uskutoční summit, na ktorom sa má lepšie definovať činnosť a poslanie európskeho úradu na ochranu hraníc Frontex.