Viedeň 18. augusta (TASR) - Migrácia zdravotníckeho personálu z krajín východnej a strednej Európy, vrátane Slovenska, na Západ je stále vysoká. Niektorí experti dokonca uvádzajú, že prílev lacných doktorov a sestričiek z krajín bývalého postkomunistického bloku je nebezpečenstvom pre systémy zdravotníctva jednotlivých západných štátov.
Postihnuté je aj Rakúsko a práve touto horúcou témou sa bude zaoberať za účasti približne 500 expertov, 2O ministrov zdravotníctva a viacerých štátnych tajomníkov Európske zdravotnícke fórum (EHFG), ktoré sa uskutoční začiatkom októbra v Bad Hofgasteine.
Lekári, psychoterapeuti, zdravotné sestričky a opatrovateľky a iný zdravotnícky personál podľa najnovších štúdií pravidelne migruje za lepšími platovými a inými podmienkami z Východu na Západ. Napríklad len v Rakúsku v súčasnosti pôsobí 16 percent všetkých lekárov a dokonca 21 percent všetkých sestričiek zo štátov, ktoré boli za železnou oponou. V USA a Británii sú dokonca tieto čísla a percentuálny pomer ešte vyššie. Import zdravotníckeho personálu zo zahraničia sa tam už čiastočne inštitucionalizoval.
Ilegálne zamestnaný opatrovateľský personál je problém systému zdravotníctva. "Označujem to za modernú otrokársku službu. Sestričky zo Slovenska a Českej republiky dostanú u nás často len dve eurá na hodinu, zatiaľ čo sprostredkovateľské agentúry na tom zarobia najviac." Uviedol to prezident EHFG Günther Leiner na dnešnej tlačovej konferencii vo Viedni, kde informoval o príprave spomínaného fóra.
Pritom menoval niekoľko požiadaviek na zastavenie takéhoto negatívneho trendu - akým je najmä prijatie prísnejšieho zákona o starostlivosti o invalidov a starších občanov, pričom zákon by nemal hovoriť o mobilných službách. Podľa neho bude však ťažké, aby takáto novela mala politickú podporu.
5 ikr žab