Praha 18. augusta (TASR) Protiraketová základňa USA, výstavbu ktorej v Česku či Poľsku zvažujú americké úrady, by podľa českej diplomacie mala slúžiť aj k obrane európskeho kontinentu. Po návšteve týmu českých vojenských a právnych expertov vo Washingtone to pre Český rozhlas uviedol námestník českého ministra zahraničných vecí Tomáš Pojar.
V Česku sa už niekoľko týždňov vedie verejná diskusia o kladoch či záporoch prípadného umiestnenia americkej protiraketovej základne a o tom, či by bol postačujúci súhlas parlamentu alebo by sa muselo konať referendum.
Téma sa dostala dokonca aj na program politických rozhovorov medzi ODS a ČSSD. Sociálna demokracia od občianskych demokratov údajne požadovala, aby sa zaviazali, že v prípade potvrdenia záujmu USA o výstavbu základne, budú trvať na podmienke referenda. Jednotný názor na to, či by základňa priniesla viac pozitív než rizík, nemajú ani odborníci. Niektorí zdôrazňujú, že Česko by týmto krokom mohlo podráždiť totalitné režimy. V českej odbornej tlači sa dokonca objavilo spochybnenie toho, či by americké protirakety, určené na ničenie prípadných balistických rakiet odpálených na USA, dokázali pred prípadným raketovým útokom ochrániť aj Česko.
Američania si v ČR pred časom podrobne prezreli tri lokality českej armády, kde by bolo možné protirakety či aspoň špeciálne radary umiestniť. Šéf amerického úradu pre raketovú obranu Henry Obering podľa Českého rozhlasu tento týždeň vyhlásil, že o najvhodnejších lokalitách v Európe rozhodnú v najbližších mesiacoch.
Okrem Česka a Poľska, kde verejnosť americké plány neprijala s nadšením, je podľa britského denníka The Times v hre údajne aj Veľká Británia.
Nedávny výskum českej agentúry STEM na tému možnej výstavby americkej protiraketovej základne v ČR dospel k záveru, že väčšina českých občanov by o tom chcela rozhodnúť v referende. Za všeľudové hlasovanie sa vyslovilo 61 percent opýtaných Čechov, 13 percent vyhranený postoj nezaujalo a 26 percent uviedlo, že sú proti referendu o americkej základni v Česku.
Podľa českých médií by základňu USA mohol tvoriť buď iba radarový komplex, alebo aj asi desať rakiet na likvidáciu nepriateľských balistických rakiet. Obsluhu by tvorili výhradne americkí vojaci v počte až 400 mužov a na základni USA by pravdepodobne neplatilo české právo.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab