JERUZALEM 17. augusta (SITA/AP) - Rozhodnutie Kostariky presťahovať svoje veľvyslanectvo z Jeruzalema do Tel Avivu je poľutovaniahodné a môže byť vnímané ako "vzdanie sa teroru". Uviedlo to vo štvrtok izraelské ministerstvo zahraničných vecí. Kostarický prezident Oscar Arias v stredu vyhlásil, že tento krok je potrebný na zosúladenie stredoamerického štátu s medzinárodným právom ako aj na zlepšenie vzťahov s arabskými štátmi. Salvador v súčasnosti zostáva jedinou krajinou s veľvyslanectvom v Jeruzaleme, ostatné štáty majú svoje zastupiteľstvá v Tel Avive.
Väčšina krajín neuznala izraelské anektovanie východného Jeruzalema, ktorý Izrael získal od Jordánska v blízkovýchodnej vojne v roku 1967. Izrael si nárokuje celý Jeruzalem ako svoje hlavné mesto, zatiaľ čo Palestínčania požadujú jeho východnú časť ako ich budúcu metropolu. Kostarika svoje rozhodnutie oznámila dva dni po nadobudnutí platnosti blízkovýchodného prímeria, ktoré ukončilo 34 dní bojov medzi Izraelom a libanonským Hizballáhom.
Kostarika presťahovala svoju ambasádu do Jeruzalema v roku 1982 na základe rozhodnutia vtedajšieho prezidenta Luisa Alberta Mongeho, po čom Liga arabských štátov prerušila vzťahy s juhoamerickým štátom. Arias, laureát Nobelovej ceny mieru, povedal, že jeho krajina chce naďalej udržiavať úzke vzťahy s Izraelom, ale Kostarika musí rešpektovať medzinárodné právo.