Konštatuje v českých Lidových novinách (LN) komentátor Petr Nováček.
Bursíkoví zelení a Kalouskoví kresťanskí demokrati síce pred dvoma týždňami uvoľnili ODS ruky na vyjednávanie s ČSSD, ale tie rokovania, slovami šéfa sociálnych demokratov Jiřího Paroubka jednoducho nenapredujú. Dohoda sa doposiaľ nezrodila kvôli odlišným predstavám ohľadne charakteru či personálneho zloženia vlády a dĺžky jej mandátu.
Kým idealista Topolánek si asi stále myslí, že ako víťazovi volieb mu patrí právo na výber budúcich ministrov, drsný praktik Paroubek ďalej naplňuje svoju povolebnú hrozbu, že bez neho si páni neumyjú ani ruky. ČSSD si nárokuje nielen odbornícke miesta vo vláde a ďalšie pozície v exekutíve, ale dokonca aj právo vetovať kandidátov na post ministra vnútra a financií.
Napriek tomu, že v 200-člennej Poslaneckej snemovni by ODS a ČSSD mohli mať spolu až 155 hlasov, Topolánek a Paroubek isté hranice prekročiť nemôžu, ak nechcú stratiť dôveryhodnosť svoju či svojich strán. Dohoda oboch veľkých strán zostáva pravdepodobným, ale nie jediným východiskom zo situácie. Ak by boli podmienky ČSSD pre ODS potupné, musel by Topolánek rozhovory ukončiť a hrať vabank. Ak je Paroubek rozhodnutý ODS od moci odstrčiť za každú cenu, Topolánek nemusí stratiť lesk a ako premiér môže prezidentovi navrhnúť menšinovú vládu alebo z kómy oživiť trojkoaličnú zostavu.
Poslancov, ktorí sa obávajú predčasných volieb a tým pádom aj možnosti, že opäť zvolení nebudú, ubiehajúci čas znepokojuje a nemožno vylúčiť, že pri hlasovaní o vyjadrení dôvery vláde by jeden či dvaja náhle ochoreli a Topolánkovej vláde tak umožnili hlasovanie prežiť. A keby to nevyšlo, nebola by to poprava, ale porážka v boji, zdôrazňujú LN.
Bývalý český premiér Jiří Paroubek sa rád chváli ekonomickými úspechmi svojej vlády. V stredu opäť pripomenul, že hospodárstvo krajiny je v takej kondícii, ako nikdy pred tým a rastie tempom, akým nikdy nerástlo. Podľa Lidových novín (LN) je ČR z ekonomického hľadiska na tom skutočne dobre, ale ani Paroubek, ani jeho dvaja predchodcovia, Vladimír Špidla a Stanislav Gross, na tom žiadnu veľkú zásluhu nemajú.
Každý ekonomický analytik totiž potvrdí, že súčasné hospodárske úspechy Česka stoja na dvoch pilieroch proexportnej politike vlády Miloša Zemana a oživení dopytu v západnej Európe. S tým však Paroubkova vláda nemala nič spoločné. Ak budeme bilancovať Paroubkových 13 mesiacov na čele vlády, od menovania do volieb, nemôžeme si nevšimnúť, že pre hospodárske úspechy tejto krajiny takmer nepohol prstom. A rovnako ako jeho predchodcovia sa vyhol zásadným rozpočtovým reformám aj nevyhnutnej reforme dôchodkového systému.
V ekonomickej politike premiér Paroubek neprišiel so žiadnou zaujímavou myšlienkou, nehovoriac už o komplexnej vízii. Naopak, v predvolebnom roku sa jeho ministri pustili do rozhadzovania peňazí, keď zabudli na základné národohospodárske pravidlo, ktoré hovorí, že v čase konjunktúry je potrebné šetriť na horšie časy. K tomu je nutné ešte prirátať to, že socialisti spolu s komunistami v Snemovni pretlačili zákonník práce, ktorý je otvorene namierený proti zamestnávateľom, teda obmedzuje budúci hospodársky rast, uzatvárajú LN.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab