BRATISLAVA 16. augusta (SITA) - Český prezident Václav Klaus prijal v stredu na Pražskom hrade demisiu vlády Jiřího Paroubka a poveril ju dočasným výkonom funkcie. Ešte dnes by mal Klaus vymenovať šéfa Občianskej demokratickej strany (ODS) Mirka Topolánka za nového premiéra.
Predseda ODS potom začne konzultácie s predsedami politických strán o podpore menšinového kabinetu. Podľa Topolánka môžu tieto rozhovory trvať najviac dva až tri týždne. "Viac nie, lebo nie je možné ďalej predlžovať toto obdobie nestability a nevládnutia," povedal pre Rádio Impuls.
Kabinet českého premiéra Paroubka ešte predtým v stredu schválil svoje odstúpenie. Demisiu vlády oficiálne oznámil jej predseda Paroubek na tlačovej konferencii. O jej práci sa vyjadril pochvalne. "Bola to úspešná vláda," zdôraznil. Ako dodal, kabinetu sa podarilo naštartovať hospodársky rast, zvýšiť priemernú mzdu, znížiť nezamestnanosť, vyriešiť niektoré problémy v zdravotníctve a školstve. "Som presvedčený, že tento trend musí pokračovať," uviedol. Paroubek tiež povedal, že odstúpenie svojho tímu berie bez emócií a využije túto príležitosť, aby si zobral štyri dni voľna. "Asi sa vám to nezdá, ale aj ja sa niekedy cítim unavený," povedal.
Po voľbách 2. a 3. júna obsadila ODS v 200-člennom parlamente 81 kresiel, zatiaľ čo Paroubkova sociálna demokracia (ČSSD) skončila so 74 mandátmi na druhom mieste. ČSSD sa snaží o dosiahnutie dohody s ODS, na základe ktorej by podporila menšinovú pravicovú vládu zloženú z ministrov ODS a nezávislých odborníkov. Prvým krokom smerom k takejto dohode bolo pondelkové vymenovanie sociálneho demokrata Miloslava Vlčka za predsedu Poslaneckej snemovne.
Napriek tomu nie je isté, či sa dvom najsilnejším stranám podarí vyriešiť politickú krízu. Jiří Paroubek pre Českú televíziu totiž vyhlásil, že medzi ČSSD a ODS je naďalej sporných asi 5 programových záležitostí, konkrétne ich však nemenoval. Medzi nimi je určite hlavné predvolebné heslo ODS: rovná daň. ČSSD chce údajne aj referendum v súvislosti s plánmi na vybudovanie americkej protiraketovej základne v Česku. V pražských médiách sa objavili špekulácie, že sociálni demokrati majú aj personálne výhrady, keď údajne odmietajú nominácie Vlastimila Tlustého a Ivana Langera na posty ministra financií a vnútra.
Paroubek taktiež zopakoval, že menšinová vláda by mala pôsobiť len dva roky. Po asi roku a pol by sa podľa neho malo vyhodnotiť, či je možné pokračovať v spolupráci počas celého volebného obdobia, alebo sa budú konať predčasné parlamentné voľby.