BRATISLAVA 15. augusta (SITA) - Izrael začal v utorok postupne sťahovať svojich vojakov z juhu Libanonu a plánovať odovzdávanie zabratého územia pod kontrolu libanonskej armády. Podľa armády Libanon už údajne opustili prvé jednotky, ale informácie o počtoch armáda neuviedla. V pozemných bojoch v Libanone bolo nasadených približne 30 000 izraelských vojakov a izraelská armáda chce ukončiť evakuáciu svojich jednotiek do budúceho týždňa.
Na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN sa na juhu Libanonu rozmiestni 15 tisíc libanonských vojakov a 15 tisíc príslušníkov mierových síl OSN. Oblasť už teraz monitoruje približne 2 tisíc vojakov OSN. Libanonský minister obrany Elias Murr, ktorý plánuje na juhu Libanonu do konca tohto týždňa rozmiestniť 15 000 libanonských vojakov, počíta s možným príchodom medzinárodných jednotiek už na budúci týždeň. Francúzsko, ktoré by malo stáť na čele nových 15-tisícových medzinárodných síl OSN v Libanone, trvá na odzbrojení šiitského hnutia Hizballáh pred uzavretím dohody o vyslaní svojich vojakov. Murr však v pondelok vyhlásil, že libanonská armáda Hizballáh o vydanie zbraní nepožiada. Francúzsko preto v utorok vyslalo do Bejrútu svojho ministra zahraničných vecí Philippa Douste-Blazyho, aby prerokoval všetky podmienky nasadenia medzinárodných jednotiek. Svojich vojakov zatiaľ ponúkli Taliansko, Francúzsko, Maroko, Malajzia, Turecko a Indonézia.
Nemecko by mohlo vyslať svoje námorné sily na zaistenie bezpečného morského priechodu k brehom Libanonu a Izraela v rámci medzinárodných mierových síl OSN, uviedol v utorok nemecký denník Tagesspiegel s odvolaním na vládne zdroje. Podľa denníka sa politickí lídri vládnej koalície dohodli, že Nemecko do Libanonu vyšle svojich vojakov, ak ho o to požiadajú. Politická podpora pre vyslanie nemeckých vojakov však v Nemecku nie je jednomyseľná. Izraelský premiér Ehud Olmert rozhodne podporil myšlienku účasti nemeckých vojakov v mierových silách, ale pre mnohých židov v samotnom Nemecku vyvoláva myšlienka vyslania nemeckých vojakov na Blízky východ morálne otázky.
Za prvých 24 hodín krehkého prímeria boli zaznamenané i malé nepokoje na kritickom území. Izrael a Hizballáh potvrdili svoje predsavzatie dodržať dohodnuté prímerie. Generálny tajomník OSN Kofi Annan v liste premiérom Izraela a Libanonu obe strany varoval pred okupáciou dodatočného územia a vyzval ich, aby sa zdržali reakcie na akýkoľvek útok "okrem prípadov, ktoré si jasne vyžadujú okamžitú sebaobranu." Povstalci Hizballáhu vystrelili na juhu Libanonu najmenej 10 rakiet, ale žiadna nepreletela izraelskú hranicu. V pondelok zahynulo v Libanone najmenej šesť ozbrojencov Hizballáhu, ktorých zastrelili izraelské jednotky čakajúce na odsun. V súvislosti z nebezpečnou situáciou na kritickom juholibanonskom území izraelská armáda zhodila v utorok na libanonský prístav Súr (Tyros) letáky varujúce obyvateľov, aby sa ešte nevracali do svojich domovov.
Izrael zadržiava trinásť príslušníkov organizácie Hizballáh a telá desiatok bojovníkov, ktorých by mohol ponúknuť výmenou za dvoch zajatých vojakov. V utorok to uviedli predstavitelia izraelskej armády, hoci Izrael oficiálne trvá na tom, že Hizballáh musí bez podmienok prepustiť zajatých vojakov.
Izraelská ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová v utorok varovala Sýriu, aby nezasahovala do libanonských záležitosti a nepokúšala sa využiť milície Hizballáhu na ovplyvňovanie vlády v Bejrúte. Livniová sa takto vyjadrila krátko potom, čo sýrsky prezident Bašár al-Assad vyhlásil, že ašpirácie USA na vybudovanie "nového Blízkeho východu" sú "ilúziou", ktorú roztrieštil úspech Hizballáhu v boji proti Izraelu. Sýrsky prezident vyhlásil, že v záujme dosiahnutia mieru na Blízkom východe je potrebná aj účasť USA. Mier ale podľa neho nenastane za vlády súčasného prezidenta Georgea W. Busha.