SOUL 15. augusta (SITA/AP) - Južná Kórea vyjadrila hlboké sklamanie a hnev nad návštevou japonskej vojnovej svätyne, ktorú v utorok vykonal japonský premiér. Napriek ostrým protestom zo strany Číny a Južnej Kórey, Koizumi navštívil svätyňu Jasukuni, ktorú kritici považujú za symbol japonského militarizmu. Od nástupu k moci v roku 2001 ide v poradí o šiestu premiérovu návštevu svätyne, avšak tohtoročnú návštevu vykonal 15. augusta, čo je oficiálny dátum kapitulácie Japonska v roku 1945. Tento deň je však mimoriadne symbolický i pre Južnú Kóreu, ktorá si pripomína oslobodenie krajiny spod japonskej koloniálnej nadvlády z rokov 1910-1945.
"Vážne vyzývame zodpovedných japonských lídrov, aby nenarúšali priateľské vzťahy medzi Južnou Kóreou a Japonskom...a návštevou Jasukuni nenarúšali mier a spoluprácu v severovýchodnej Ázii," uviedol hovorca juhokórejského ministerstva zahraničných vecí Čchu Kchju-ho, ktorý zároveň vyzval lídrov, aby vzali na vedomie históriu a budovali dôveru so svojimi susednými krajinami manifestáciou svojich záväzkov voči regionálnemu mieru. Juhokórejské ministerstvo si na 11:00 miestneho času (04:00 SELČ) predvolá japonského veľvyslanca v Soule, aby podal oficiálnu sťažnosť.
Svätyňu Jasukuni postavili na počesť 2,5 milióna obetí druhej svetovej vojny. Na zozname obetí vo svätyni je však aj 14 vojnových zločincov. Kritici premiéra preto považujú jeho návštevy vo svätyni za nevhodné vyzdvihovanie japonského militarizmu. Koizumi zdôrazňoval, že návštevy svätyne sú čisto súkromné. Kritici ale poukazovali na skutočnosť, že do svätyne vždy pricestoval vo vládnej limuzíne v sprievode svojho tajomníka a do pamätnej knihy sa zapisoval ako predseda vlády.
Svoj pohoršenie nad návštevou svätyne vyjadrila v utorok i Čína. Návštevy svätyne oficiálnych vládnych predstaviteľov pravidelne vyvolávajú protesty Číny a Kórey, ktoré Japonsko počas ll. svetovej vojny okupovalo.