Nedávne zatknutie herca Mela Gibsona pre jeho antisemitské výroky, ktoré sa premieľalo v médiách, rozvírilo debatu medzi profesionálmi z oblasti vzťahov s verejnosťou.
Odborníci na "public relations" (PR) celeb rne," odporúča v denníku New York Times dlhodobý hollywoodsky expert Michael Levine.
"Keď sa nejaká celebrita dostane do ťažkostí, prvá vec, ktorú zvyčajne urobí, je, že všetko poprie. A to i v prípade, že existujú fotky," povedal newyorský veterán "píár" Howard Rubenstein. "Nasledujú litánie dôvodov, prečo médiá nemajú pravdu."
Ďalším krokom je nerobiť nič a nechať všetko vyšumieť. Tretím potom ukázať prstom na vlastníka novín. V štvrtom štádiu volajú populárne osobnosti "o pomoc".
Dobrý prístup zvolil podľa Levina a Rubensteina napríklad herec Hugh Grant. Toho v roku 1995 pristihli s prostitútkou v aute. Rýchlo súhlasil s tým, že vystúpi v programe Tonight v televízii NBS. Jeho skromné predvedenie britskej skrúšenosti celému národu urobilo z nemravného charakterného muža.
Cena za dobrého experta na vzťahy s verejnosťou sa veľmi nelíši od honoráru kvalitného právnika, povedal Michael Sitrick, ktorého firma zastupuje 250 klientov vrátane herečky Kim Basingerovej.
"Celebrity ako Michael Jackson sa uchýlia do svojho psychologického úkrytu a schválne vypnú svoje osobné alarmy - priateľov a rodinu," povedal Levine. Potom už počujú len chválu.
Ako zlý príklad vyrovnania sa so škandálom uvádzajú odborníci herca Eddieho Murphyho. Keď ho v roku 1997 zastavili policajti v aute, našli tam aj prostitúta-transvestitu. Murphy podľa expertov stratil mnoho cenného času tým, že to len stručne poprel. Historky sa potom rýchlo zmocnil bulvár.
Podľa Rubensteina by nebolo nezaujímavé urobiť prieskum verejnej mienky, v ktorom by ľudia vymenovali desať hollywoodskych najväčších škandálov. Rubenstein súdi, že v tejto desiatke by sa asi umiestnil Bill Clinton, Michael Jackson alebo O. J. Simpson. "Škandál Billa Clintona bol asi najhorším, ale Clinton sa z neho pozoruhodne dostal," povedal Rubenstein. (čtk)