Hemingwayov dvojník Bob Doughty s jednou z Hemingwayových mačiek v jeho múzeu na Key Weste. FOTO - REUTERS |
Charlie Chaplin ukazuje pred kamerami turistom zo seba to najlepšie. Ava Gardnerová sa správa ako primadona. V múzeu Ernesta Hemingwaya v Key Weste na americkej Floride nie je nič nezvyčajné na tom, že sa hviezdy zlatej filmovej éry motajú návštevníkom pod nohami alebo oddychujú na spisovateľovej starej posteli. Ide totiž o slávne viacprsté mačky, potomkov Hemingwayovej mačky Snowball. Zvieratá sa však stali predmetom sporu medzi múzeom a federálnym ministerstvom poľnohospodárstva.
Mačacej idylke môže byť skoro koniec, obáva sa šéf múzea Mike Morawski. Ministerstvo poľnohospodárstva totiž rozhodlo, že na základe zákona o blahobyte zvierat by sa mali múzejné mačky považovať za výstavné "exponáty" ako zvieratá v zoo. Všetkých štyridsaťšesť chcú úradníci v duchu tejto normy umiestniť do klietky.
Morawski dal celú vec na súd. "Je to absolútne smiešne. Sme Domom a múzeom Ernesta Hemingwaya a ľuďom rozprávame o jeho domove a majetku. Tie mačky tu jednoducho žijú," povedal riaditeľ.
Hovorca ministerstva poľnohospodárstva Jim Rogers v tom má však jasno. "Je úplne jedno, či máte na dvore slona a chováte ho ako domáce zviera. Keď nejaké zviera vystavujete, či zadarmo, či za úplatok, potrebujete povolenie," uviedol Rogers. Susedia sa vraj navyše pred tromi rokmi sťažovali, že mačky k nim zabiehajú a robia neplechu.
I keď ministerstvo meno sťažovateľa neuviedlo, niektorí poukazujú na dlhé prsty miestnej Spoločnosti pre prevenciu krutého zaobchádzania so zvieratami. Jej predseda napokon priznal "dialóg" jeho spolku s múzeom vo veci mačiek.
Múzeum už podľa Morawského svoje pozemky na odporučenie ministerstva oplotilo, ale úradníkom to nestačilo. "Úprimne povedané, väčšina dospelých sa zaujíma viac o mačky než o Hemingwaya," rozpráva Bob Smith, sprievodca po dome, kde kedysi spisovateľ napísal svoje romány Komu zvoní hrana alebo Mať a nemať a ktorý bol premenený na múzeum tri roky po jeho samovražde v roku 1961.
Popularita mačiek je zrejmá i z rušného obchodu so suvenírmi. Mačky sú všade - na vianočných ozdobách, knižných záložkách, dekoratívnych kachličkách a dokonca na pilníkoch na nechty.
"Každá mačka má svoj vlastný štýl a povahu," ubezpečuje Smith. Ukazuje návštevníkom v záhrade mačacie pitie, vytvorené z bývalého pisoáru z Hemingwayovho obľúbeného baru Sloppy Joe's. Mačky majú i svojich VIP fanúšikov v osobe bývalého amerického prezidenta Jima Cartera a jeho dcéry Amy.
Viac než polovica šelmičiek v múzeu je viacprstých. Na predných labách majú o jeden prst viac, niektoré i na zadných. Pochádzajú z Nového Anglicka. Tieto mačky si námorníci radi brávali na palubu, lebo vraj vedeli dobre chytať myši. Práve od jedného lodného kapitána v 30. rokoch minulého storočia Hemingway mačku Snowball dostal. (čtk)