Brusel 31. marca (TASR) - Podľa najnovšej analýzy Európskej komisie, zverejnenej v piatok v Bruseli, ohrozujú súčasný komfortný štýl občanov Európskej únie klimatické zmeny, jedovaté látky v potravinách a iné ekologické problémy. Úrady v Bruseli varovali aj pred dôsledkami sociálnych problémov a pred nadmernou ťažbou a spotrebou prírodných surovín.
Správa komisie o trvalom rozvoji Európskej únie, uvádza, že po materiálnej stránke sa majú občania EÚ tak dobre ako nikdy predtým. "V rámci únie sa príjmy v uplynulých rokoch zvýšili päťnásobne, väčšina ľudí má prístup k dobrým sociálnym službám a priemerná dĺžka života sa zvyšuje."
"Napriek tomu stojíme všetci pred množstvom veľkých úloh", hovorí sa v štúdii EK. Za najdôležitejšiu označili autori analýzy zmenu zemskej klímy a z toho vyplývajúce možné veľmi nepriaznivé dôsledky, napríklad búrky a záplavy, dlhšie trvajúce obdobia sucha a stúpanie morskej hladiny.
Nebezpečie pre verejné zdravotníctvo vidí komisia v otravných látkach, ktorých likvidácia je čoraz problematickejšia, v rezistencii choroboplodných zárodkov voči antibiotikám a v rizikách pri výrobe potravín. Ohrozené sú takisto zásoby pitnej vody, rôznorodosť rastlín a živočíchov v prírode a zásoby rýb.
Správa taktiež varuje pred chudobou a veľkými sociálnymi rozdielmi. V trvalej biede bude žiť celkovo sedem percent obyvateľstva EÚ a chudoba sa bude prenášať z generácie na generáciu. Zvyšujúci sa priemerný vek obyvateľstva a klesajúci počet ľudí v produktívnom veku spôsobia, že sa podstatne zvýšia príspevky do fondov dôchodkového a nemocenského poistenia.
Aktuálne dopravné problémy a znečistenie životného prostredia sú veľmi často výsledkom rozhodnutí z minulosti, konštatuje sa v analýze EK. Štúdia preto odporúča obrátiť pozornosť na šesť hlavných problémových okruhov, sústrediť sa na riešenie dlhodobých úloh a zbaviť sa krátkodobého myslenia.
Najnovšia analýza Európskej komisie je k dispozícii na internetovej adrese: http://www.europa.eu.int/comm/secretariat_general/index_en.htm