BRATISLAVA 11. augusta (SITA) - Napriek neutíchajúcim výzvam predstaviteľov rôznych krajín a organizácií Izrael pokračuje vo vojenských operáciách na celom území Libanonu. Moslimské krajiny v piatok predložili Rade pre ľudské práva OSN návrh rezolúcie, v ktorom žiadajú o urýchlené vytvorenie komisie "na vysokej úrovni", ktorá bude vyšetrovať "systematické" útoky Izraela na libanonských civilistov. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v piatok vyzval strany blízkovýchodného konfliktu, aby okamžite zastavili boje a umožnili dodávku humanitárnej pomoci civilným obyvateľom južného Libanonu. Libanonská vláda a predstavitelia Ligy arabských štátov sa zatiaľ snažia upraviť návrh americko-francúzskeho návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o zastavení bojov, pričom nesúhlasia s ďalším pôsobením izraelskej armády v južnom Libanone.
S libanonským premiérom Fuádom Siniorom v piatok opäť rokoval poradca americkej ministerky zahraničných vecí a najvyšší vyslanec ministerstva zahraničia pre Blízky východ David Welch, ktorý po rokovaní povedal, že v otázke plánu prímeria došlo k nešpecifikovanému pokroku. Welch navštívil aj predsedu libanonského parlamentu Nábiha Berriho, ktorý je de facto vyjednávačom Hizballáhu.
Útoky izraelských vzdušných síl v Bejrúte a ostatných častiach Libanonu pripravili o život najmenej 14 ľudí, uviedli v piatok libanonskí predstavitelia zo sektorov zdravotníctva a bezpečnosti. Letectvo dvakrát zasiahlo frekventovaný most pri priechode Abbudíja na sýrskej hranici, pričom zahynulo najmenej 12 osôb a 18 utrpelo zranenia. Cieľom operácií izraelskej armády bola aj oblasť blízko hraničného priechodu Masnaa v údolí Biká, približne 50 kilometrov juhovýchodne od Bejrútu, kde však nezaznamenali žiadne obete. Hraničný priechod Masnaa leží na hlavnej pozemnej únikovej trase, ktorú po začiatku izraelskej ofenzívy využili stovky cudzincov a Libanončanov.
Izraelské lietadlá tiež zasiahli tri vozidlá pri východolibanonskom meste Baalbek, kde podľa oficiálnych zdrojov zahynula najmenej jedna osoba a dvaja ľudia boli zranení. Podľa svedkov vozidlá dostali priamy zásah a zachvátil ich požiar. Motocykel idúci po južnej pobrežnej diaľnici medzi mestami Sajdá (Sidon) a Súr (Tyros) zasiahla strela odpálená z bezposádkového lietadla, pričom usmrtila vodiča. Ďalšie zásahy ciest a obytných oblastí hlásili z okolia južného mesta Nabatíja a juhovýchodnej časti údolia Biká.
Libanonskou metropolou Bejrút v piatok otriaslo najmenej 20 výbuchov a z južných predmestí stúpal hustý čierny dym. Radikálne hnutie Hizballáh vyhlásilo, že v odvete spustilo raketovú paľbu na izraelské mesto Haifa. Neskôr hnutie informovalo, že cieľmi útokov boli izraelské mestá Kirjat Šemona, Naharija, Avivim, Kfar Giladi, Margelot and Metulla. Lietadlá izraelskej armády sa napoludnie vrátili do Bejrútu a zaútočili na južnú štvrť Čia, kde pri pondelkovom nálete zahynulo najmenej 41 ľudí. Obyvateľov štvrte vo štvrtok Izrael varoval prostredníctvom letákov.
Alžírsko, Bahrajn, Bangladéš, Indonézia, Jordánsko, Malajzia, Maroko, Pakistan, Saudská Arábia a Tunisko v piatok predložili Rade pre ľudské práva OSN (UNHRC) návrh rezolúcie, v ktorej "ostro odsudzujú závažné porušenia ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva v Libanone zo strany Izraela". Židovský štát vyzývajú, aby "okamžite zastavil vojenské operácie zamerané proti civilnému obyvateľstvu a na civilné objekty majúce za následok obete a skazu". OSN by mala do oblasti urýchlene vyslať komisiu zostavenú z expertov na ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo s cieľom vyšetriť "systematické ohrozovanie a zabíjanie civilistov" v Libanone. Iniciatívu podporili Čína, Rusko, Južná Afrika a Kuba. Podľa očakávaní mala 47-členná UNHRC o návrhu hlasovať počas piatkovej zvláštnej schôdze zameranej na situáciu v Libanone.
"V prvom rade sa musí okamžite ukončiť vojnový stav," vyhlásil predseda EK Barroso. "Humanitárna pomoc sa musí urýchlene dostať k civilnému obyvateľstvu, ktoré počas tohto konfliktu priveľa trpelo," dodal.