Londýn 11. augusta (TASR) - Vyšetrovanie zmarených teroristických útokov na transatlantické lety bude globálne a povedú ho britské, americké a pakistanské úrady, v spolupráci s tajnými službami iných krajín.
Vyšetrovatelia pracujú na troch kľúčových frontoch. Pátrajú po dôkazoch, vypočúvajú podozrivé osoby a skúmajú zadržané aktíva, aby zistili, kam vedú finančné toky, ktoré umožnili operáciu.
Interpol už požiadal britské orgány o poskytnutie detailov komplotu. Chce tým pomôcť iným krajinám zvýšiť svoju bezpečnosť a podeliť sa o informácie, ktoré by pomohli ďalším policajným agentúram vo svete.
Európska únia dnes informovala, že pozve leteckých bezpečnostných expertov na stretnutie, kde sa bude diskutovať o zmarených teroristických útokoch v Británii. Schôdzka sa uskutoční na budúci týždeň. Fínsko, ktoré je predsedníckou krajinou EÚ, pripraví stretnutie v spolupráci s Európskou komisiou.
Vo Veľkej Británii aj naďalej zostáva v platnosti najvyšší, "kritický" stupeň ohrozenia. Britské úrady sa domnievajú, že všetci hlavní podozriví sú už vo väzbe, napriek tomu sa však rozhodli ponechať v platnosti najvyšší stupeň ohrozenia.
Britských leteckých pasažierov dnes čakal ďalší deň meškaní a rušenia letov v dôsledku správ o zmarení rozsiahlych teroristických útokov. Na hlavnom londýnskom letisku Heathrow dnes prevádzkujú asi 70 percent plánovaných letov. Mnoho ďalších, vrátane letov spoločnosti British Airways do San Francisca a Los Angeles, však zrušili a značný počet pasažierov sa nato vracal domov.
Dlhé rady sa vytvorili v odletovej hale a väčšina cestujúcich so sebou niesla v priesvitných umelohmotných taškách predmety povolené ako príručná batožina. Na ďalšom londýnskom letisku Stansted zrušili 59 letov nízkorozpočtových spoločností easyJet a Ryanair. Podľa jedného z tamojších zamestnancov strávili na letisku noc stovky cestujúcich, ktorí nemohli odletieť vo štvrtok.
Na letisku Gatwick, juhovýchodne od britskej metropoly, zrušili 44 plánovaných letov na rôznych linkách. Správa letísk odporučila cestujúcim, aby si ešte pred príchodom na letisko overili, či bude vypravené lietadlo, ktorým sa chystajú odcestovať.
Na letisku v Manchestri sa dnes očakáva rušenie niektorých letov, keďže neprichádzajú lietadlá z londýnskeho Heathrow. Odložené boli lety spoločností Continental, PIA a Delta Airlines do New Yorku a lety US Airways do Filadelfie.
Úrady ázijských krajín sprísnili bezpečnostné opatrenia na letiskách a zakázali pasažierom lietadiel smerujúcich do USA a Británie brať si na palubu tekuté látky. Na letiskách v rôznych častiach Ázie odložili mnohé lety a kvôli prísnejším bezpečnostným opatreniam sa tam tvorili dlhé rady.
Thajské aerolínie zakázali bežné príručné batožiny a cestujúcim do Británie umožnia vziať si na palubu iba niektoré vybrané predmety, ktoré musia niesť v priehľadných taškách. Pasažieri smerujúci do Spojených štátov môžu mať so sebou na palube tašky, v ktorých sa nenachádzajú tekutiny, gély ani elektronické zariadenia. Podobné opatrenia prijali aj India a Nový Zéland.
Indické letiská strážili samopalmi vybavené policajné jednotky rýchleho zásahu a policajti v civilnom oblečení sa zamiešali medzi cestujúcich, aby tak zachytili možné podozrivé osoby. Na niektorých vybraných letoch z Indie do západných destinácií nie je povolená žiadna príručná batožina. V prípade ostatných letov je manuálne kontrolovaná príručná batožina u náhodne vybranej polovice cestujúcich.
Na singapurskom letisku prehľadávali všetku batožinu u cestujúcich do Spojených štátov. Na letisku v Pekingu zakázali pasažierom smerujúcim do USA vziať si na palubu v príručnej batožine tekuté látky ako nápoje, šampóny či vlasové gély. Pri prehliadke sa tiež budú musieť cestujúci vyzuť. Tekutiny a gély zakázali klásť si do príručnej batožiny aj pasažierom smerujúcim do USA z japonských letísk.