Londýn/Paríž/Miláno/Štokholm/Viedeň 11. augusta (TASR) - Pozornosť komentátorov zahraničných denníkov sa v dnešných vydaniach sústredila na zmarenie teroristických útokov na londýnskom letisku Heathrow.
Britský denník The Daily Telegraph prezentuje vo svojom dnešnom vydaní názor, že proti radikálnym tendenciám musia oveľa viac urobiť samotné moslimské obce v Británii.
"Vláda musí viesť dialóg so všetkým vrstvami moslimskej obce. Pokiaľ však minister vnútra vážne verí, že táto skutočnosť dokáže odradiť mladých teroristov, tak je naivný. V skutočnosti to ani nie je úloha pre vládu. To, čo moslimov v Británii zjednocuje, je iba rešpekt pred rodinou. Dlhá cesta na opätovné získanie nespokojnej moslimskej mládeže, sa musí začať doma. Vštepovaním vedomia, že otcovia a matky, bratia a sestry a ďalšie príbuzenstvo sú ľudia, ktorí dokážu rozpoznať radikalizáciu a sú schopní čo najskôr takéto prejavy zastaviť."
Francúzsky denník Le Figaro k udalostiam v Londýne dodáva: "Kým svet upiera pohľad na izraelsko-palestínsky konflikt, denná aktualita nám pripomína inú vojnu, ktorá sa ešte neskončila a zabíjať môže vždy a všade. Vedie ju armáda teroristov, ktorá chce v mene Alaha rozvrátiť medzinárodný poriadok. Islamský terorizmus je už dlhú dobu plný nenávisti voči Západu a existuje nebezpečie, že sa bude rozširovať čoraz viac - v rytme rastúcej globalizácie. So služobníkmi tejto reakčnej vojny, milíciami a štátmi, ktoré ju podporujú, nemožno mať zľutovanie. V hre je totiž budúcnosť demokracií a ich ekonomík."
Taliansky mienkotvorný denník Corriere della Sera sa domnieva, že do "vojny proti islamským fašistom" by sa mali zapojiť všetci. "Najnovšie plány vyhodiť do vzduchu niekoľko strojov amerických leteckých spoločností a vyprovokovať tak "krvavý kúpeľ nepredstaviteľných rozmerov" totiž potvrdili, že tento terorizmus dosiahol bod globalizácie, kedy ide o to, zmeniť celý Západ na fabriku pre islamských bojovníkov kamikadze.
Švédsky denník Svenska Dagbladet komentuje udalosti v Londýne slovami:
"Už je jasné, že na hrozbu teroru si musíme zvyknúť ako na súčasť všedného dňa. Od útokov 11. septembra 2001 proti New Yorku a Washingtonu sa podobné údery uskutočnili v hrozivo krátkych úsekoch alebo boli vopred zmarené. Britský minister vnútra John Reid vyzval ľudí, aby svoj život žili tak ako doposiaľ. Je to múdra rada. Hrozba je reálna, avšak obmedzená. Väčšina plánovaných atentátov sa nikdy neuskutočnila, pretože sa im podarilo zabrániť. Teraz ide o to, aby sa zdôraznili hodnoty slobodnej spoločnosti a získať na to aj podporu," dodáva Svenska Dagbladet.
Rakúsky denník Die Presse sa obáva, že boj proti terorizmu prinesie so sebou aj obmedzenie demokratických práv občanov. "Al-Káida a jej duchovní bratia mieria na srdce civilizovanej spoločnosti. Letecká doprava, spoločne s kontajnerovou lodnou dopravou a vysoko výkonnými komunikačnými sieťami, je motorom, ktorý udržiava v obehu uponáhľaný svet v ére internetu. Teroristi však dokázali, že sloboda nad oblakmi už dávno nie je bez hraníc a stálym spolucestujúcim sa stal strach. Na tejto skutočnosti nezmení nič ani úspech britských úradov," píše Die Presse.