Londýn/Washington/Islamabad 11. augusta (TASR) - Plánované teroristické útoky na lietadlá nad Atlantikom by sa v prípade realizácie vyrovnali útokom na USA z 11. septembra 2001, ktoré si vyžiadali takmer 3000 mŕtvych. Ich vykonanie malo byť pritom už len otázkou niekoľkých dní.
Ak by sa sprisahanie podarilo, "videli by sme katastrofu porovnateľnú svojím rozsahom s 11. septembrom", povedal vo štvrtok večer v rozhovore pre televíziu PBS americký minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff.
Podľa nemenovaného predstaviteľa americkej spravodajskej služby boli atentátnici len zhruba dva dni pred nacvičením akcie, pričom o niekoľko dní po tom mali byť vykonané samotné útoky. Chertoff uviedol, že plánované boli koordinované viacnásobné bombové útoky.
Bank of England dnes skoro ráno zmrazila vklady a zverejnila mená 19 podozrivých, ktorých vo štvrtok zatkli. Na základe informácií polície a bezpečnostných služieb dalo ministerstvo financií Bank of England pokyn, aby zmrazila vklady väčšieho počtu osôb zatknutých pri štvrtkových operáciách, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva financií.
Väčšina menovaných zo zoznamu býva v Londýne a mnohí majú moslimské mená. Najstarší - Shamin Mohammed Uddin má 35 rokov, najmladší - Abdul Muneem Patel 17.
Podľa predstaviteľa amerických protiteroristických zložiek simultánne útoky proti desiatke lietadiel chceli vykonať v dvoj- alebo trojčlenných skupinách. Podozriví v rámci plánovania skúmali letové poriadky na internete.
Britská polícia pri štvrtkových raziách, hlavne v Londýne a strednom Anglicku, zatkla dovedna 24 osôb. Podľa bezpečnostných predstaviteľov možno očakávať ďalšie zatknutia.
Vysoký predstaviteľ pakistanskej vlády, ktorý si neželal byť menovaný, dnes informoval, že tamojšia tajná služba zadržala dvoch britských občanov pakistanského pôvodu, ktorí poskytli informácie o plánoch teroristov. Jedného podozrivého zatkli vo východopakistanskom meste Láhaur, druhého v Karáčí, hlavnom pakistanskom prístavnom meste na brehu Arabského mora. K zatknutiu došlo asi pred týždňom. Zdroj neuviedol, či sú podozrivé osoby spojené s al-Káidou alebo niektorou pakistanskou militantnou skupinou.
Podľa Islamabadu sa rozsiahlym teroristickým útokom podarilo predísť vďaka aktívnej koordinácii medzi pakistanskými, britskými a americkými spravodajskými službami.
Americký prezident George W. Bush nariadil sprísnenie bezpečnostných opatrení v leteckej doprave. Ako vyhlásil, teroristické sprisahanie "silne pripomenulo", že USA sú "vo vojne s islamskými fašistami".
Minister Chertoff nevylúčil účasť al-Káidy na plánovaných akciách a povedal, že USA súperia s "dôvtipom teroristov". Sofistikovaný plán bol "na najvyššej úrovni teroristických aktivít, ktoré sme videli za uplynulých desať rokov", vyhlásil.
Podľa dvoch bezpečnostných zdrojov citovaných agentúrou AP, nálože - zrejme na báze roztoku peroxidu vodíka a predmetov bežnej spotreby - mali byť zložené až na palube lietadla. Odpálené mali byť bleskom fotoaparátu na jedno použitie alebo hudobným prehrávačom.
Experti už roky varujú, že chemické látky bežne používané v domácnosti možno využiť pri výrobe bomby, ktorá sa dá jednoducho prepašovať do linkového lietadla a vážne ho poškodiť. Podľa odborníkov náročnou časťou je výbušnú zmes namiešať bez toho, aby sa dotyčný vyhodil do vzduchu.
Britské úrady vo štvrtok zakázali cestujúcim prinášať na palubu v príručných batožinách tekutiny, vrátane nápojov, vlasových gélov a zubných pást.
Cieľom útokov bolo asi desať transatlantických letov z Británie do USA. Podľa predstaviteľa americkej rozviedky sprisahanci plánovali odpáliť nálože v strojoch amerických a britských aerolínií. Nie je vylúčený ani útok proti leteckým spoločnostiam z iných krajín.