SOFIA 9. augusta (SITA/AFP) - Bulharský parlament schválil v stredu nové opatrenia na podporu pôrodnosti v tejto krajine, ktorá sa snaží o vstup do Európskej únie v roku 2007, ale má najhoršie demografické vyhliadky v Európe. Na základe nových pravidiel budú mať matky platenú dovolenku dvanásť mesiacov po pôrode. Pôjde o jednu z najdlhších materských dovoleniek v Európe, povedal predseda sociálneho výboru parlamentu Hassan Ademov. Počas prvých deviatich mesiacov budú matky dostávať 90 percent platu a potom podľa výšky poistenia. Všetky matky, ktoré sa vrátia do práce rok po pôrode, budú mať nárok na ďalší rok na opatrovateľku, ktorej minimálnu mzdu a sociálne poistenie bude platiť štát. V štátnom rozpočte na to bolo vyčlenených približne 31 miliónov leva, povedal Ademov.
Nové opatrenia sú v Bulharsku bezpríkladné. Dokonca aj počas komunizmu dostávali matky celú mzdu len počas prvých 45 dní po pôrode a potom minimálnu mzdu, kým dieťa nedosiahlo vek 9 mesiacov. Štát neplatil opatrovateľky, ale vybudoval sieť lacných jaslí a materských škôl.
Po páde komunizmu v roku 1989 sa počet obyvateľov v Bulharsku znížil z 9 na 7,6 milióna pre ekonomickú a sociálnu nestabilitu. Masovou emigráciou krajina stratila 700 tisíc až milión obyvateľov, uviedla nedávna správa Bulharskej akadémie vied. Predpokladá sa, že do roku 2020 klesne počet obyvateľov Bulharska na 7 miliónov a do roku 2050 na 5,5 milióna.