VIEDEŇ 9. augusta (SITA) - Mimovládna nezisková sieť SEEMO (South East Europe Media Organisation), pridružená k Medzinárodnému tlačovému inštitútu (IPI), v stredu privítala rozhodnutie srbského prezidenta Borisa Tadiča nepodpísať legislatívne dodatky k Zákonu o vysielaní, ktoré srbský parlament schválil 19. júla.
Organizácia SEEMO vyjadrila tiež plnú podporu srbskej misii Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá "vyzvala srbský parlament na opätovné prehodnotenie dodatkov k Zákonu o vysielaní a poskytnutí času na verejnú diskusiu". Vo svojom stredajšom vyhlásení organizácia SEEMO vyjadrila presvedčenie, že v prípade pripojenia dodatkov k zákonu sa srbský Republikový úrad pre vysielanie stane plne závislým na štátnom financovaní, čo jasne naruší nezávislosť takéhoto regulačného orgánu. Navyše, hoci sa vysielacie spoločnosti môžu voči rozhodnutiu úradu odvolať, sú povinné bezodkladne sa jeho rozhodnutiu podriadiť. Ak tak neučinia, povedie to k povinnému vynúteniu rozhodnutia.
Podľa generálneho tajomníka SEEMO Olivera Vujoviča "navrhované dodatky k Zákonu o vysielaní ohrozujú slobodu prejavu a vážne obmedzujú právo na spravodlivý postup a vyžívanie legálnych nápravných prostriedkov, predovšetkým právo odvolať sa proti rozhodnutiu úradu pre vysielanie. "Z týchto dôvodov vítam rozhodnutie srbského prezidenta Borisa Tadiča, ktorý využil svoje ústavné právo a odmietol podpísať tieto dodatky k zákonu. Dúfam tiež, že na najbližšom zasadaní parlamentu, v septembri alebo v októbri, zhromaždenie opäť prediskutuje tieto dodatky a zoberie do úvahy všetky domáce a medzinárodné reakcie profesionálnych mediálnych organizácií.
SEEMO je regionálnou mimovládnou neziskovou sieťou vydavateľov, riaditeľov médií a popredných novinárov z tlačených, rozhlasových a televíznych médií, tlačových agentúr a nových médií v juhovýchodnej Európe. Organizácia bola založená v októbri 2000 v Záhrebe skupinou šéfredaktorov, riaditeľov médií, profesorov žurnalistiky a masmediálnej komunikácie za účasti medzinárodných inštitúcií a finančnej podpory IPI. Jedným z jej hlavných cieľov je ochrana slobody tlače. Od svojho založenia narástol počet jej členov na vyše 3 000.