Starosta Nagasaki Itčo Ito pred približne 4600 účastníkmi spomienkového zhromaždenia vyzval jadrové veľmoci na ďalšie odzbrojenie. Vo svojom príhovore kritizoval menovite USA, Severnú Kóreu, Indiu, Pakistan, Irán a Izrael. V mierovom vyhlásení vyzval po prvý raz vedcov celého sveta, aby sa nepodieľali na konštrukcii jadrových bômb.
Na zhromaždení v Nagasaki sa zúčastnil aj japonský premiér Džuničiro Koizumi, ako aj vládne delegácie zo siedmich krajín.
Presne o 11.02 h, teda v čase, keď 9. augusta 1945 vybuchla nad mestom atómová bomba Fat Man, zhodená z amerického bombardéra Bockďs Car, si účastníci zhromaždenia minútou ticha pripomenuli pamiatku obetí hrozného činu. Spomienku na obete sprevádzalo vyzváňanie zvonov kostolov a svätýň.
Výbuch atómovej bomby v Nagasaki, ktorý sa stal tri dni po explózii v Hirošime, usmrtil v momente 74.000 ľudí, 75.000 bolo zranených. V tomto roku pripísali do zoznamu obetí ďalších 2831 osôb, výbuch bomby v Nagasaki zabil dodnes 140.144 osôb.
Výzvou na obmedzenie nukleárnej hrozby vo svete si výročie zhodenia atómovej bomby v roku 1945 pripomenulo pred tromi dňami aj japonské mesto Hirošima. Presne o 8.15 h vzdalo 45.000 ľudí minútou ticha hold obetiam atómového výbuchu. Bomba zhodená na Hirošimu, bola prvou atómovou, použitou ako bojová zbraň. Odborníci odhadujú, že bezprostredne po explózii zahynulo v priebehu niekoľkých minút 140.000 ľudí.
Ešte aj dnes, niekoľko desaťročí po explóziách umierajú v dôsledku ožiarenia každý rok tisícky ľudí na leukémiu a iné druhy rakoviny. Podľa oficiálnych štatistík sa počet obetí atómovej bomby v Hirošime zvýšil na viac ako 242.000.
Japonsko bezpodmienečne kapitulovalo 15. augusta 1945. Tento dátum je aj oficiálnym dňom ukončenia druhej svetovej vojny.