Domovy a penzióny pre dôchodcov môžu prichýliť iba časť seniorov, ktorí potrebujú niekedy celodennú intenzívnu starostlivosť. Tieto zariadenia však majú rôznu úroveň a nie každému vyhovujú. Nie je preto zriedkavosťou, že rakúski dôchodcovia si hľadajú opatrovateľov zo susedných krajín, napríklad zo Slovenska, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard v článkoch Čierny trh v hodnote 486 miliónov eur a Strach pred smrťou a odkázanosťou.
V reportáži Mama, otec a opatrovateľský anjel zo Slovenska predstavujú noviny dvoch starších manželov vo veku 86 a 85 rokov, o ktorých sa stará 55-ročná pani Marta zo SR. Opatrovateľka býva spoločne s manželmi, vedie domácnosť, stará sa o pani K., ktorá je po mozgovej porážke pripútaná na vozík, varí, perie, hladí bielizeň a za svoju starostlivosť dostáva 33 eur (1237 Sk) denne. Pán domu si bývalú učiteľku v materskej škole nevie vynachváliť a tvrdí o nej, že je skutočným anjelom. Do práce sa pani Marta prihlásila na inzerát.
V rozhovore pre Der Standard povedala, že doma by si hľadala miesto veľmi ťažko a v rodine svojho rakúskeho "zamestnávateľa" sa cíti veľmi dobre. Neskrýva ale obavy kvôli diskusiám o ilegálnych opatrovateľoch zo zahraničia. "Možno, že raz príde niekto a povie, že tu nesmiem robiť. Pritom si doma riadne platím sociálne poistenie," uviedla Marta. Prípadný odchod opatrovateľky by ťažko znášali aj manželia K.
Pravdou je, že väčšina opatrovateliek zo Slovenska a Česka robí svoju prácu ilegálne a vystavuje sa tým možnosti zneužívania zo strany svojich zamestnávateľov, pokračuje Der Standard v článku Strach pred smrťou a odkázanosťou. Na druhej strane opatrovateľky zo zahraničia pracujú za nižšiu mzdu a aj kvôli tomu ľahko nahradia domáce profesionálne sily. Treba však konečne priznať, že toto nelegálne zamestnávanie sa stalo súčasťou systému, o ktorom nechce nikto diskutovať kvôli porušeniu určitých tabu.
V tejto citlivej sfére nepomôže nič iné, iba otvorená a čestná debata, v ktorej budú plnoprávnymi účastníkmi štátne inštitúcie, seniori a ich rodiny, ale aj samotné opatrovateľky, uzatvára Der Standard.
Problematike opatrovateľov zo zahraničia sa venuje aj dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.