BEJRÚT 7. augusta (SITA/AFP) - Sýria súhlasila s prítomnosťou mierových jednotiek OSN na okupovanom území fariem Šebaá. Sýrčania nemajú "absolútne žiadne námietky voči prítomnosti síl OSN v oblasti fariem Šebaá," povedal v pondelok libanonský premiér Fuád Siniora po mimoriadnom stretnutí ministrov zahraničných vecí Ligy arabských štátov, ktorý sa konal v Bejrúte s cieľom ukončiť konflikt medzi libanonským šiitským hnutím Hizballáh a Izraelom.
Siniora na krízovej schôdzke rokoval so sýrskym ministrom zahraničných vecí Wallídom al-Muallím. Sýria k dohode zatiaľ nevydala žiadne oficiálne stanovisko. V pláne predstavenom medzinárodnému spoločenstvu 26. júla Siniora navrhol, aby oblasť "patrila pod jurisdikciu OSN až do presného určenia hranice a jej neskoršieho odovzdania Libanonu". Siniorov plán, podporovaný al-Maullím predpokladá odzbrojenie Hizballáhu a prebratie kontroly nad južným Libanonom libanonskou armádou.
Neveľká hornatá oblasť Šebaá ležiaca na mieste, kde sa zbiehajú izraelské, libanonské a sýrske hranice predstavuje dlhodobý zdroj konfliktov. Toto pôvodne sýrske územie zabral Izrael v arabsko-izraelskej vojne v roku 1967 a teraz si naň nárokuje Libanon za podpory Damasku. Libanonské prosýrske povstalecké hnutie Hizballáh so silnou politickou frakciou, je prevažnou mierou zodpovedné za odchod izraelských vojakov z južného Libanonu v roku 2000 po 22-ročnej okupácii. Bezpečnostná rada OSN rezolúciou č. 1559 z roku 2004 vyzýva na odzbrojenie všetkých militantov v Libanone s cieľom zaistiť národnú suverenitu.