Ankara 5. augusta (TASR) - Na juhovýchode Turecka dnes oficiálne začali s budovaním kontroverznej priehrady Ilisu. Mamutí projekt v hodnote 1,2 miliardy dolárov (36 miliárd Sk) pomôže udržiavať pod kontrolou rieku Tigris, jeho výsledkom však bude aj zaplavenie rozsiahleho územia, ktoré Kurdi považujú za posledný pozostatok svojej identity.
Vodná nádrž s dĺžkou 1820 metrov a hĺbkou 135 metrov, ktorá vznikne vďaka priehrade, predstavuje hrozbu pre archeologicky významné mesto Hasankajif, kde sa dnes zišli skupiny demonštrantov - od mestských predstaviteľov po medzinárodných aktivistov v oblasti životného prostredia.
Premiér Recep Tayyip Erdogan na otváracej ceremónii vyhlásil, že v súčasnosti sa nevyužívajú až dve tretiny tureckého energetického potenciálu a 1200-megawattová hydroelektráreň, ktorá je súčasťou projektu, má v tomto smere kľúčový význam.
Okrem toho dostane podľa neho vďaka projektu, ktorý by sa mal dokončiť v roku 2013 a na ktorom sa podieľajú spoločnosti z Nemecka a Rakúska, prácu 10.000 ľudí a región priláka turistov.
Kvôli priehrade, budovanej vo vzdialenosti asi 50 kilometrov od sýrskej hranice, bude potrebné presídliť viac ako 10.000 obyvateľov z oblastí, ktoré budú musieť byť zaplavené.
Archeológovia dlhodobo varujú, že kvôli vodnému dielu dôjde k zničeniu mnohých stredovekých islamských stavieb, vrátane monumentálnych pozostatkov kamenného mosta Selcuk z 12. storočia.