Brusel 4. augusta (TASR) - Komisár pre spravodlivosť, bezpečnosť a slobodu Franco Frattini zúri, pretože niektoré členské štáty Európskej únie sa rozhodli zlegalizovať ilegálnych imigrantov, píše v najnovšom vydaní týždenník European Voice.
Snahy Európskej únie o spoločnú imigračnú politiku sa ocitli v ohrození vzhľadom na zámery štyroch veľkých členských krajín, ktoré dali najavo ochotu legalizovať postavenie ilegálnych imigrantov. EÚ nedisponuje žiadnymi právomocami uvaliť sankcie na členské štáty, ktoré sa rozhodnú pre takýto krok. Na jeseň by sa však malo prijať opatrenie, na základe ktorého bude možno trestať zamestnávateľov poskytujúcich prácu ilegálnym imigrantom.
Taliansko oznámilo, že zvýši kvóty pre osoby z tretích krajín o 350.000, pričom pôvodný limit stanovený na začiatku roka hovoril o 170.000. Talianske ministerstvo vnútra pritom označilo toto rozhodnutie za spôsob odstraňovania nedostatkov v imigračnej politike predchádzajúcej vlády. Podľa ministra sociálnych vecí Paola Ferrera sa uvedených 350.000 ilegálnych imigrantov aj tak už nachádza v krajine a súčasná vláda jednoducho takúto situáciu zdedila od predchádzajúceho kabinetu. Európska komisia s týmto krokom nesúhlasí. Frattini tento týždeň požiadal talianskeho ministra vnútra Giuliana Amata, aby úrady posudzovali každú z 350.000 žiadostí o legalizáciu individuálne.
Nemecká vláda chce zase legalizovať štatút osôb žijúcich v Nemecku dlhodobo, pričom sa odhaduje, že ide o 150.000-200.000 ľudí. Ako uviedol nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble, najdôležitejšie je nájsť rozumné riešenie pre tieto tzv. staré prípady. "Nie je možné jednoducho deportovať deti imigrantov, ktoré sa tu narodili, chodia do školy a majú dobré výsledky," tvrdí Schäuble.
Podobne chce postupovať aj francúzska vláda, ktorá má v úmysle poskytnúť doklady 6000 ľudom žijúcim dlhodobo vo Francúzsku bez oficiálneho štatútu. Očakáva sa 20.000 žiadostí. Pôjde pritom najmä o osoby, ktoré prišli do Francúzska legálne, no zostali aj po vypršaní platnosti víz, a ktoré už majú k Francúzsku určité vzťahy a ich deti tu chodia do školy. Francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy však zdôraznil, že nariadi deportovať všetkých tých, ktorých žiadosti úrady zamietnu.
EK nesúhlasí s legalizáciou ilegálnych imigrantov, pretože to podľa nej povzbudzuje ďalších imigrantov k uskutočňovaniu často nebezpečných ciest do EÚ v nádeji, že aj im úrady napokon umožnia zostať.
Minulý rok legalizovalo Španielsko dovedna 700.000 ilegálnych imigrantov. EK si myslí, že práve tento krok prispel k prílevu tisícov ďalších osôb, ktoré od začiatku roka prišli na Kanárske ostrovy. Na prepravu zo západného pobrežia Afriky na španielske územie využívajú nebezpečné rybárske člny, pričom počas plavby mnohí prichádzajú o život. Minulý rok sa tisíce imigrantov pokúšali dostať do španielskych enkláv Ceuta a Melilla na africkom území, no sprísnenie kontrol marockými úradmi napokon prispelo k zníženiu prílevu imigrantov touto cestou. Nárast počtu ilegálnych imigrantov zaznamenali aj v Taliansku a na Malte, uzatvára European Voice.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab